Petr Havlík: Proč to u nás nejde?

30.09.2013 21:43 | Zprávy

První hesla sametové dohody o regulovaném převzetí moci byla o našem návratu do Evropy, o vládě odborníků a o tom, že nejsme jako oni. Ti oni se pak elasticky přejmenovali na my. Se svým nastrčeným dorostem se ujali svých nových rolí, tentokráte velkoprivatizátorů a neohrožených budovatelů kapitalismu. Těm „méně šikovným“ pak musel prezident republiky udělit v lednu amnestii.

Petr Havlík: Proč to u nás nejde?
Foto: obcane.cz
Popisek: Petr Havlík

Dnes se dozvídáme, že máme špatný výběr daní, včetně rozsáhlých daňových úniků, že se nehospodárně nakládá s veřejnými zdroji, že do státní správy prorůstá organizovaný zločin, že stát tratí nemalé finanční prostředky u veřejných zakázek, že neumíme čerpat evropské dotace atd. Tyto a další ztráty způsobují nejen deficitní hospodaření státu a vzbuzují ve veřejnosti nedůvěru v instituce správy země, ale zároveň zvyšují strach a obavy z budoucnosti. Naději tak střída nejsilnější emoce – strach. A stále dokola se nám někteří snaží vnutit svou interpretaci našeho nepovedeného příběhu. Tudíž tu, že za naše nesnáze může ta panovačná a pyšná Evropská unie. A především pak nejsilnější země EU Německo. Je to jistě lákavé a osvobozující určit si za zdroj svých potíží někoho za hranicemi země a utéct tak od vlastní odpovědnosti. A je to i mnohem jednodušší, než se podívat pravdě do očí, zamést si před vlastním prahem a sjednat doma nápravu.
 
 Falešně a prázdně působí to relativizování našich neduhů ve vztahu k okolnímu světu. Ano, jistě můžeme říci, že se ve světě nedostává pozitivních vzorů. Demokracie je v ohrožení a v permanentní krizi. A i ta korupce je vlastně všude atd., tak se s tím vším nějak smiřme. Končívá to nebezpečnou inflací slov, která pak častým nadužíváním ztrácejí svůj skutečný význam. Můžeme se bavit o všech možných mezinárodních souvislostech, o zvrhlosti nadnárodního kapitálu, o předlužených státech ve všech koutech světa, o nové dominanci Číny, o islámském terorismu, o rejdech různých zpravodajských služeb a o všech dalších peripetiích dnešního světa, jež se stává nebezpečným místem k žití. To jistě můžeme.

Já bych spíše doporučoval se poněkud snést na zem. Nabízí se například srovnání s naším přímým sousedem spolkovou zemí Bavorsko. Je co do rozlohy jen o něco málo menší než ČR a žije v ní cca 12 mil. obyvatel. Přesto měla v minulém roce HDP dvakrát větší než ČR a v roce 2011 a v letech předchozích dokonce třikrát větší. Průměrný měsíční výdělek kvalifikovaného pracovníka, pracujícího na plný úvazek, je přibližně 3 tisíc Euro. Nezaměstnanost byla v loňském roce pod čtyřmi procenty. Bavorsko je nejméně zadluženou spolkovou zemí v SRN. Patří k nejmodernějším a z ekonomického hlediska k nejatraktivnějším lokalitám v Evropě, s funkčním a efektivním sociálně-tržním systémem. K dosažení tohoto úspěšného vývoje se Bavorská vláda řídí těmito zásadami:
 • podpora malých a středně velkých podniků
 • podpora státu v oblasti investic, inovací a otevření nových mezinárodních trhů
 • snížení vysokých výrobních nákladů v rámci globální konkurence
 • péče o výkonný systém vzdělávání a výuky a kvalitní výzkumná zařízení propojena s vysokými školami
 • odstranění nepotřebné byrokracie
 • stabilní a srozumitelný daňový systém
 • vymahatelnost práva
 • modernizace infrastruktury
 • nahrazování nerentabilních pracovních míst, která neobstojí v mezinárodní konkurenci novými dobře placenými místy
 • fungující a vyvážený sociální a zdravotní systém

Předpokladem k tomuto dlouhodobému úspěšnému vývoji je smysl pro pořádek a respektování pravidel. A to i těch nepsaných. Pokud je někdo hrubě poruší, pak může počítat s ostrakizací ze své komunity. Platí to ve všech sférách a v byznysovém prostředí zcela automaticky. Pokud se slušně, mravně, spořádaně a solidárně chovají právě ony jednotlivé komunity, v nichž funguje přirozená sdílená interakce, vycházející ze společných potřeb a zájmů, pak může podobně slušně, ale i efektivně fungovat celek, tedy obec, země či stát. Co je dobré pro jednotlivce a skupiny, mělo by být dobré pro celek a platit to musí i obráceně. Pak je možná sdílená identita a shoda na společných prioritách i správných proporcích. Jde to i bez patosu a okázalých gest. Jde to i bez různých ideologických berliček či prázdného moralizování. Je to o drobné každodenní práci.

Chraňme si své mikrosvěty, budeme z nich pak moci čerpat sílu a víru v dobách turbulentních a nelehkých. Je to také jediný správný způsob, jak se vyhnout defétismu, apokalyptickým vizím a opakované frustraci.

P.S. Dnes konečně vysvitlo slunce a rostou houby.

Petr Havlík

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Havlík

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…