Klíčovým momentem ministerského podání, jak ho představily Lidové noviny, je požadavek, ať je privatizace z roku 1999 zrušena. Majetek se tedy má navrátit státu. Něco takového přece nemůže ministr financí Miroslav Kalousek myslet vážně, napadne prostého čtenáře. Vždyť manažeři, které chce Kalousek obvinit, už mezitím své akcie Mostecké uhelné společnosti prodali a mostecké doly dnes patří novému majiteli, Pavlu Tykačovi a jeho firmě Czech Coal.
Když tedy běžný čtenář zprávu Lidových novin domýšlí, pak dojde k tomu, že se ministerstvo financí hodlá v případě dolů zachovat stejně jako se třeba chová policie v případu ukradeného auta. Vůz zabaví, i když ho současný majitel sám neukradl a koupil od zloděje nebo jeho prostředníka. V případě dolů si ovšem lze něco podobného představit jen velmi obtížně. A pokud si takový výsledek justičního procesu představíme, tak logicky napadá otázka, co asi bude stát s mosteckými doly dělat.
Na první pohled chvályhodný ministerský postup ovšem v sobě skrývá důležitější otázku, proč právě teď. Česká republika totiž třináct let ignorovala škody, které stát divokou privatizací Mostecké uhelné společnosti utrpěl. Dokonce se ani nehlásil o to, aby získal peníze zpátky, když ho k tomu vyzývala švýcarská prokuratura. Dnes se tedy stát reprezentovaný ministerstvem financí probudil a každého logicky napadne, jestli v tom není nějaký skrytý účel.
Pokud se stalo v energetice tento měsíc něco důležitého, pak to bylo prohlášení společnosti ČEZ, že prodává elektrárny Počerady a Chvaletice. Svým způsobem jde také o privatizaci. Státní gigant se chce zbavit uhelných elektráren, které každoročně vydělávají částky v řádu miliard korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz