Okolností, pro které může být připomínkou, je celá řada. Proběhlo zde v letech 1914 až 1918 pět bitev a ztráty překročily milion vojáků.
Německá ofenziva ani britské protiofenzivy zde nikdy neuspěly a tím se jen zdůraznila nesmyslnost války vedené průmyslovými prostředky. Poprvé se zde použil bojový plyn.
Přesto je osud města Ypres pouze jednou epizodou a jednou připomínkou, co Evropa během velké války před sto lety zažila. Snaha připomenout tehdejší historii se projevuje ve všech zemích, které se války tehdy účastnily, a to byla většina členských států Evropské unie.
Z pohledu Česka je však symbol města Ypres do značné míry zavádějící. Jistě se také na frontách, kde bojovali čeští vojáci, využívaly technologie, které byly vyzkoušeny a vyvinuty na nejdůležitějším bojišti, kterým byla západní fronta, žádný český voják ovšem u Ypres nebojoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: rozhlas.cz
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…