Petr Kolman: Vrtěti pískovištěm aneb Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí

21.09.2016 18:36

V Lidových novinách mě velice zaujal text "Rasismus dětských hřišť" z pera P. Houdy. Text, pro jaký má smysl dále kupovat a číst papírové noviny. Text se stal hitem internetu a sociálních sítí. Na text též reagovaly ParlamentniListy.cz. Dovolím si k Houdovu textu krátkou poznámku.

Petr Kolman: Vrtěti pískovištěm  aneb Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí
Foto: Archiv autora.
Popisek: Petr Kolman, vysokoškolský pedagog.

Obrovským poučením a zkušeností pro nás je, kolik jinak inteligentních lidí jej nepochopilo a obvinilo chudáka autora dokonce z rasismu (jeho text ZDE).  Odsudků pana Houdy byly několik dní plné sociální sítě.  Je též zarážející, k jaké míře agresivity sklouzly některé fyzické osoby jinak vyznávající „hate-free strategie“.

Řečeno s klasikem - Děsím se davu, je nejkrutější a nejhloupější ze všech přírodních živlů.

U  tohoto  textu se ukázala i čtenářská zkušenost - generace, která ještě četly/čtou  papírové noviny, časopisy a dokonce i knihy, text (resp. Houdovu metaforu) většinou pochopily, twitterovsko-fejsbuková popkulturní  entita (a nechápejme ji pouze ohraničenou věkově), zvyklá číst jen titulky a mini-texty na sociálních sítích, se nádherně, avšak současně nebezpečně, nachytala.

Celý víkend jsem se nejen já docela (sladko-hořce) bavil tím, jak si mnozí chytráci střílí - navíc s krásným uspokojením – do vlastní branky jeden vlastní diskuzní  gól za druhým!

Ač právník, ne sociolog si říkám – velká škoda, že již nežije prof. Ivo Možný (mj. zakladatel FSS MU) ...by jim sdělil: To snad není Možný, takhle "naletět", nebuďte příště líní trochu myslet.

Mírně sarkasticky dodávám  -  a to je  kritické myšlení na FSS a FSV  prý učí od rána do večera.... leckteří absolventi FSS a FSV táhli paradoxně v pomyslné  první linii „proti-Houdovského“  anti-rasistického šiku na českých sociálních sítích.

Mám za to, že redaktor Houda to následně 19. 9. v LN shrnul  výstižně  - Omlouvám se za to, že jsem napsal text, který není polopatický a nad kterým je potřeba alespoň trochu přemýšlet, než se dojde k úsudku o něm.

V podtextu mnohých komentářů na sociálních sítích jsem četl jasný vzkaz, takové složité texty jako píše Houda z  LN  by se měly zakázat, každého jen otravují.

Mám za to, že Lidovky si zaslouží velké poděkování, že text Rasismus dětských hřišť  P. Houdy otiskly, včetně následných polemik – z těch nejvíce oceňuji věcný  text ředitelky J. Horvátové (LN, 19.9.2016).

Kdyby dnes žil Karel Čapek, tak by do Lidovek psal možná texty jako P. Houda – provokující, nutící k přemýšlení a otevírající skutečnou diskuzi.

Zmíněný K. Čapek trefně napsal: Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí.

Autor je vysokoškolský pedagog, právník a publicista.

Více ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan David: Kyjev má být na pravidelné výplatní listině EU

7:34 Ivan David: Kyjev má být na pravidelné výplatní listině EU

Spojené státy hodlají zavést pravidelnou měsíční platbu Kyjevu a očekávají, že Evropané udělají toté…