Petr Kolman: Vrtěti pískovištěm aneb Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí

21.09.2016 18:36

V Lidových novinách mě velice zaujal text "Rasismus dětských hřišť" z pera P. Houdy. Text, pro jaký má smysl dále kupovat a číst papírové noviny. Text se stal hitem internetu a sociálních sítí. Na text též reagovaly ParlamentniListy.cz. Dovolím si k Houdovu textu krátkou poznámku.

Petr Kolman: Vrtěti pískovištěm  aneb Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí
Foto: Archiv autora.
Popisek: Petr Kolman, vysokoškolský pedagog.
reklama

Obrovským poučením a zkušeností pro nás je, kolik jinak inteligentních lidí jej nepochopilo a obvinilo chudáka autora dokonce z rasismu (jeho text ZDE).  Odsudků pana Houdy byly několik dní plné sociální sítě.  Je též zarážející, k jaké míře agresivity sklouzly některé fyzické osoby jinak vyznávající „hate-free strategie“.

Řečeno s klasikem - Děsím se davu, je nejkrutější a nejhloupější ze všech přírodních živlů.

U  tohoto  textu se ukázala i čtenářská zkušenost - generace, která ještě četly/čtou  papírové noviny, časopisy a dokonce i knihy, text (resp. Houdovu metaforu) většinou pochopily, twitterovsko-fejsbuková popkulturní  entita (a nechápejme ji pouze ohraničenou věkově), zvyklá číst jen titulky a mini-texty na sociálních sítích, se nádherně, avšak současně nebezpečně, nachytala.

Celý víkend jsem se nejen já docela (sladko-hořce) bavil tím, jak si mnozí chytráci střílí - navíc s krásným uspokojením – do vlastní branky jeden vlastní diskuzní  gól za druhým!

Ač právník, ne sociolog si říkám – velká škoda, že již nežije prof. Ivo Možný (mj. zakladatel FSS MU) ...by jim sdělil: To snad není Možný, takhle "naletět", nebuďte příště líní trochu myslet.

Mírně sarkasticky dodávám  -  a to je  kritické myšlení na FSS a FSV  prý učí od rána do večera.... leckteří absolventi FSS a FSV táhli paradoxně v pomyslné  první linii „proti-Houdovského“  anti-rasistického šiku na českých sociálních sítích.

Mám za to, že redaktor Houda to následně 19. 9. v LN shrnul  výstižně  - Omlouvám se za to, že jsem napsal text, který není polopatický a nad kterým je potřeba alespoň trochu přemýšlet, než se dojde k úsudku o něm.

V podtextu mnohých komentářů na sociálních sítích jsem četl jasný vzkaz, takové složité texty jako píše Houda z  LN  by se měly zakázat, každého jen otravují.

Mám za to, že Lidovky si zaslouží velké poděkování, že text Rasismus dětských hřišť  P. Houdy otiskly, včetně následných polemik – z těch nejvíce oceňuji věcný  text ředitelky J. Horvátové (LN, 19.9.2016).

Kdyby dnes žil Karel Čapek, tak by do Lidovek psal možná texty jako P. Houda – provokující, nutící k přemýšlení a otevírající skutečnou diskuzi.

Zmíněný K. Čapek trefně napsal: Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí.

Autor je vysokoškolský pedagog, právník a publicista.

Více ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Černý: Severočeští mistři skla pro GOLDEN BLOT

8:38 Ivan Černý: Severočeští mistři skla pro GOLDEN BLOT

V České Lípě, v malé, leč mezi milovníky křehké krásy u nás i za hranicemi České republiky dobře zná…