Petr Macinka: Nastal čas ukončit silácké řeči o válce

12.05.2022 15:33 | Komentář

Českou republiku navštívil Bulharský prezident Radev. Prezident země, která má podobně jako Polsko zastavené dodávky plynu z Ruska. Dala by se od něj proto očekávat ostrá protiruská rétorika, která by při návštěvě naší země – v siláckých výrocích před všemi ostatními jasně vynikající – určitě padla na úrodnou půdu. Místo toho jsme ale slyšeli pragmaticky hovořícího politika, který si velmi dobře uvědomuje složitost situace i hluboký rozměr tragédie, jaká by jeho zemi potkala, kdyby si – k výpadku dodávek plynu – navíc ještě sama odhlasovala i konec ruské ropy, jak to chce vedení EU (a ukrajinský prezident Zelenský).

Petr Macinka: Nastal čas ukončit silácké řeči o válce
Foto: Archiv Petra Macinky
Popisek: Mgr. Petr Macinka, analytik Institutu Václava Klause

Prezident Radev již před několika dny u příležitosti slavnostního ceremoniálu svěcení vlajek bulharských bojových praporů v Sofii vyzval politiky své země, aby pečlivě vážili dopady svých slov a nerozdělovali společnost. Varoval, že posílání zbraní na Ukrajinu je nebezpečný krok, který může zatáhnout Bulharsko do války. Řekl, že je povinností být solidární s obětmi války, avšak že krveprolití vždy začíná siláckými výroky, pro které nemá být v Bulharsku místo. V závěru svého vystoupení před novináři zmínil i českého exprezidenta Václava Klause, který „rozhodně není žádným komunistou, natož proputinovským politikem. I on Západ kritizuje, že namísto jednání o míru převládá touha dovést tuto válku do vítězného konce, což ji na straně jedné prodlužuje, ale na straně druhé znamená ekonomickou likvidaci Evropy.“

Kéž by se i naši vládní politici jednou naučili utlumit svou vášeň pro emotivní silácké výroky a o smrtelně vážných věcech hovořili racionálně, pragmaticky a s chladnou hlavou. Tak jako prezident Bulharska.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Růžička: Nesmíme opomenout oprávněné potřeby českých dětí

17:51 Senátor Růžička: Nesmíme opomenout oprávněné potřeby českých dětí

Projev na 26. schůzi Senátu 24. června 2022 k zákonu o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s…