Petr Manda: Index nálady našich podnikatelů a živnostníků se lehce zhoršil

19. 10. 2016 14:39

Index očekávání firem, kterým ČSOB zjišťuje náladu malých a středních podnikatelů a firem, ve třetím čtvrtletí vykázal svůj zatím druhý nejlepší výsledek. V porovnání s minulým rekordním kvartálem sice poklesl o 3,5 bodu na 27,9 bodu, Index však nadále zobrazuje převažující optimismus v podnikatelském sektoru. Ten podporuje i doposud nejvyšší spokojenost podnikatelů s celkovou ekonomickou situací v České republice.

Petr Manda: Index nálady našich podnikatelů a živnostníků se lehce zhoršil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Index nálady našich podnikatelů a živnostníků se sice lehce zhoršil, ale rozhodně není důvod ke znepokojení. Výsledky průzkumu citlivě reflektují probíhající přirozené a v podstatě žádoucí zpomalování růstu. Pokud byl zaznamenán určitý útlum v očekáváních, tak spíše kvůli nedostatku pracovních sil a tlaku na růst mezd, případně v souvislosti s náklady a administrativou kolem elektronické evidence tržeb,“ uvedl k průzkumu Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Na mírném poklesu měly podíl všechny tři dílčí složky indexu. Vůbec nejvýraznější měrou přispěl index vývoje poptávky. Podíl podnikatelů, kteří očekávají nárůst poptávky, se snížil o tři procentní body na výsledných 53 %. Podíl optimisticky naladěných podnikatelů však stále značně převyšuje pesimisty, a to o 35 procentních bodů.

Další dílčím indexem jsou investice, podle něhož 45 % malých a středních podnikatelů předpokládá, že jejich letošní investice budou vyšší než loni. Ve druhém čtvrtletí mělo růstové očekávání o čtyři procenta více dotazovaných. Naopak snížení objemu investic předpokládá 30 % živnostníků a firem. Podíl těchto pesimisticky naladěných podnikatelů se však od minulého šetření také snížil, a to o dva procentní body. „Firmy tedy nepřesunuly své úvahy od zvýšení investic ke snížení, ale spíše ke stabilizaci stavu,“ komentoval údaje Petr Manda.

Pokud obrátíme pozornost k otázce rozšiřování stávajícího podnikání, tak zde ke změně takřka nedošlo. Podíl podnikatelů, kteří se chystají své aktivity rozšířit, činil 23 %, což bylo v porovnání s předešlým čtvrtletím o jeden procentní bod méně. Dlouhodobým rekordem tohoto dílčího indexu rozšíření podnikání přitom je nepříliš vzdálených 25 % z prvního čtvrtletí roku 2014, kdy podnikatelé reagovali na prokazatelné zotavení české ekonomiky z dlouhodobé globální recese.

Vývoj Indexu očekávání firem

Index očekávání firem zjišťuje i spokojenost podnikatelů a živnostníků s celkovou ekonomickou situací v ČR. Zde došlo v porovnání s minulým kvartálem k dalšímu zlepšení a tím i překonání dosavadního maxima z konce předchozího roku. Se současnou ekonomickou situací je spokojeno 63 % oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem. Rozhodně spokojených bylo 7 % z těchto podnikatelů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…