Petr Meduna: Karel Schwarzenberg má zatím navrch

25.06.2014 14:41

Když Karel Schwarzenberg vyrazil na kyjevský Majdan, zvedla se vlna kritiky. Stalo se tak totiž ve chvíli, kdy dávno vyvanul spontánní proevropský duch shromáždění a prostor ovládly vlajky fašizující strany Svoboda a banderovská symbolika provázená výkřiky „Sláva Ukrajině – Hrdinům sláva“.

Petr Meduna: Karel Schwarzenberg má zatím navrch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Právě tento vítězný ryk byl často tím posledním, co slyšely oběti ukrajinských nacionalistů ve válečných letech, než jim sekyra rozbila hlavu. Dlužno ovšem bývalému ministru zahraničí a dnes předsedovi zahraničního výboru Poslanecké sněmovny přiznat kuráž, že ve svém věku na cestu vyrazil.
Později ještě zamířili na Krym, v té době ještě formálně ukrajinský, poslanci Milan Šarapatka (Úsvit), Stanislav Berkovec (ANO) a Miloslav Soušek (ČSSD), aby se na vlastní oči přesvědčili o průběhu referenda o budoucím postavení poloostrova. Díky jejich osobnímu svědectví jsme se dověděli, že vyjádření vůle obyvatel Krymu proběhlo v daných podmínkách bez problémů. Jistě také díky těmto poslancům nebylo možné hanbatě šířit profanující zprávy.

Dnes ovšem z východu Ukrajiny dochází zprávy o průběhu kyjevské trestné výpravy proti Doněcku či Luhansku, které jsou zcela jiné. Plné krve nejen těch, kteří se na obranu postavili se zbraní v ruce, ale i civilního obyvatelstva. Při způsobu boje ukrajinské armády, která nasazuje i dělostřelectvo nebo raketové systémy či letectvo, tomu ani jinak zřejmě nemůže být. Je to ovšem hrozné v Evropě XXI. Století a v zemi, která chce formálně a snad i civilizačně patřit do Evropské unie.

Karel Schwarzenberg ovšem nenachází následovníky, kteří by vyrazili na Donbas a posoudili situaci na místě. A hlavně přinesli svědectví o skutečném stavu věcí ve chvíli, kdy jedna strana říká to a druhá ono. Poslanci Jaroslav Foldyna a Stanislav Huml (oba ČSSD) a případně další jejich kolegové, ale i třeba bývalý poslanec Jiří Vyvadil (dříve ČSSD), kteří v tisku či na sociálních sítích odvážně vystupují s názory, které jistě nekonvenují Lubomíru Zaorálkovi a České televizi, by se měli zvednout ze židlí podobně jako K. Schwarzenberg.

Je třeba autentické svědectví. Jinak totiž budou dnes umírající děti zapomenuty. Nebo na ně budou vzpomínat jen ti, kteří v sobě mají více citlivosti a dnes i po patnácti letech si připomínají smrt Milice Rakič, tříleté holčičky, která zahynula v Batajnici nedaleko Bělehradu při trestné výpravě NATO proti vzpurné Jugoslávii. Je možné zapomenout? Ano, možné to je a dokonce v řádech týdnů. Tak jako se už zapomíná na pogrom v Oděse.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vasevec.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.