Petr Němec: Jak se šachuje s armádními zakázkami

29.10.2018 19:00

Ředitel odboru vyzbrojování pozemních sil Tomáš Dvořáček podle všeho úmyslně zdržuje kontrakt na dodávku obrněnců Titus. Není to poprvé, kdy zasáhl do tohoto strategického projektu, ve kterém má Česká armáda dostat po letech moderní obrněnce domácího původu, protože základem Titusů je osvědčený podvozek Tatra.

Petr Němec: Jak se šachuje s armádními zakázkami
Foto: TATRA TRUCKS
Popisek: obrněné vozidlo TITUS na podvozku Tatra na Dni s Armádou ČR
reklama

Bývalý vojenský přidělenec ve Švédsku, Norsku a Finsku má prý dosud nadstandardní vztahy se severskými dodavateli armádní výzbroje. Zejména pak s těmi, které zastupuje všemocný zprostředkovatel Omnipol.

V zakázkách, pod kterými je podepsán, lze vystopovat jasnou snahu upřednostnit jmenované na úkor ostatních,alespoň podle mého nazoru.

Dům od Omnipolu?!

Ačkoliv Dvořáček jakoukoli spojitost odmítá, napojení na Omnipol je možna hmatatelné. Nedávno pořízený rodinný dům je od společnosti, která spadá do skupiny Omnipolu. Nabízí se tak pochybnost, zda rodinný dům nebyl formou kompenzace za Dvořáčkův vstřícný postoj.
https://www.securitymagazin.cz/security/dum-jako-odmena-za-protezovani-v-armadnich-zbrojnich-zakazkach-1404061132.html

Nákup obrněnců Titus

V současné době zasahuje Dvořáček i do významného kontraktu na dodávku vozidel Titus. Některé jeho kroky působí až úmyslným dojmem.

Dvořáček přišel s řešením, aby společnost Eldis, která byla schválena jako dodavatel Titusů, byla zároveň i poskytovatelem servisních služeb.
To je ale problém. Eldis je primárně výrobcem radarů a servis je mimo hlavní obor firmy.
Tato varianta proto narazila na vládním výboru pro transparentnost veřejných zakázek a vzniklá nesrovnalost může kontrakt pozdržet až o měsíce.
https://www.novinky.cz/clanek/nakup-obrnencu-za-sest-miliard-se-znovu-zasekl-40249806

Je to už druhá překážka, kterou musí dodavatel obrněnců překonat. Předchozí požadavek ministerstva obrany, na kterém se Dvořáček také podílel, je, aby dodavatelem obrněnců byla pouze společnost s bezpečnostní prověrkou, zdržela projekt o rok.
Navzdory tomu, že zákon o veřejných zakázkách nic takového nevyžaduje a obrněnci Titus žádné utajované skutečnosti neobsahují.
https://www.e15.cz/domaci/nakup-obrnencu-titus-se-rok-nehnul-z-mista-1350407

Tatra Export, která měla původně obrněnce dodat, bezpečnostní prověrku nemá a ačkoliv ji původně ministerstvo vůbec nepožadovalo, musela ji zastoupit právě firma Eldis. Ta je sice ze stejného konsorcia CSG, ale zase nemá požadované předpoklady pro servis, který je teď novou podmínkou kontraktu.

Armádní nákupy mají být rychlé

Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého přitom „pomalé, nebo včas neprovedené nákupy zbraní brzdí modernizaci armády a v důsledku způsobují její zastarávání." Podobně hovoří i bývalý slovenský ministr obrany Martin Fedor. „V podmínkách obranných akvizičních procesů je úspěšnost a rychlost nutností."

Ačkoliv vláda schválila zakázku na obrněnce Titus už loni v červenci, úřední obstrukce kontrakt neustále zdržují.
https://www.lidovky.cz/domov/armada-nakoupi-obrnene-vozy-za-vice-nez-9-miliard-korun-schvalila-vlada.A170724_155013_ln_domov_ELE

"Vyzbrojení vozidly Titus je jednou z priorit armády již několik let. Vojáci tuto techniku potřebují a mým cílem je projekt úspěšně a rychle dokončit," uvedl k celé kauze ministr obrany Lubomír Metnar.

Pokud ministr myslí svá slova vážně, je třeba, aby lépe kontroloval postupy svých podřízených. Někteří z nich nedělají dobré jméno ministerstvu ani jemu samotnému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice proti uzavírání středních škol pro rok 2020/2021

21:17 Petice proti uzavírání středních škol pro rok 2020/2021

My, níže podepsaní občané České republiky, prostřednictvím této petice žádáme pana Prymulu, ministra…