Pro hledání zvláštních věcí jsme ale nemuseli vůbec opouštět naši planetu. Palestinský Hamás nechal svou bojovou hymnu vyhrožující totálním zničením Izraeli a jeho obyvatelům přeložit do hebrejštiny a postaral se tak o nový hit izraelských diskoték. Bojovníci Hamásu totiž poněkud nezvládli hebrejskou výslovnost a tak například místo výzvy „Dělej teroristické útoky“ zpívají „Dělej nesmysly.“
Pro Hamásem ovládanou Gazu mezitím začalo platit další několikadenní příměří dojednané Egyptem, ještě před jeho začátkem ale opět letěly palestinské rakety na Izrael odpálené prý Islámským džihádem a izraelská výbušná odpověď v opačném směru. Jiní džihádisté, ti, kteří v části Iráku a Sýrie vyhlásili Islámský stát, ukřižovali několik svých odpůrců a povraždili stovky členů sekty jezídů, část z nich včetně žen a dětí pohřbili zaživa.
Vraždění bojovníků Islámského státu přinutil Spojené státy k leteckým útokům na jejich pozice a také západní mocnosti začaly vyzbrojovat jednotky kurdských pešmergů, které svádí s islamisty těžké boje.
Ruský prezident Putin zavítal na anektovaný Krym, oznámil, že tam rozmístí vojska a také oznámil, že Moskva udělá vše proto, aby zastavila násilí na Ukrajině. Co tím Putin myslel, není ještě úplně zřejmé, pro začátek rozmístil u hranic téměř padesát tisíc vojáků a vyslal kolonu vojenských aut přemalovaných na bílo a řízených válečnými veterány, která vezla humanitární pomoc a také udržovala svět pár dní v napětí, co Rusové vlastně udělají, protože po předchozích zkušenostech jim nezištné úmysly věří jen jejich podporovatelé.
Nakonec se podařilo domluvit, že konvoj převezme Červený kříž, jen podle svědectví britských novinářů v oblasti, kde „humanitární pomoc“ čekala u hranic, přejel na Ukrajinu jiný konvoj složený hlavně z obrněných transportérů ruské armády, tedy zřejmě také „humanitární“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rozhlas.cz