Na vině je převažující mediální praxe klouzání po povrchu, kladení důrazu na vnější, nepodstatné detaily a podstata zůstává skryta. Právě ta však rozhoduje. Její ukrývání před veřejností pramení většinou z hlouposti, jindy z přezíravého přesvědčení, že masa obsah nepochopí, a v neposlední řadě i z ideologických důvodů. To poslední je snad i důvodem, proč u nás neznáme břitké analýzy Rostislava Iščenka.
Ale popořádku. Co takového se na mezinárodní scéně událo 7. října? Toho dne se do ruské vojenské operace v Sýrii vložily válečné lodě ruské Kaspické flotily. Na 11 cílů Islámského státu, ležících hluboko v syrském vnitrozemí, bylo z raketových křižníků Dagestan, Grad Svijažsk, Uglič a Velikij Usťug, operujících v jihozápadním sektoru Kaspického moře, vypuštěno 26 raket s plochou drahou letu. Na své pouti k cíli, vzdálenému 1 500 km, přelétly rakety typu Kalibr nad územím Íránu i Iráku a – aniž byly zachyceny sofistikovaným vybavením amerických základen na severu Iráku – našly svoje cíle a zničily je.
Taková byla zpráva; reprodukovaná i našimi médii. Z pohledu moderních vojenských operací nic zvláštního. To je ale jen povrchní úvaha a hluboký omyl, pramenící z neznalosti. Hlubší analýza ukáže, že salva raketových křižníků toho z globálního vojenského měřítka změnila strašlivě moc!
Podívejme se na věc očima vojensko-politického analytika Rostislava Iščenka. Píše: „Tato salva ruských raketových křižníků ve svém důsledku nadlouho a možná navždy vymazala ze světových moří tu roli vojenského loďstva USA, která byla spojována se všude přítomnou silovou hrozbou, dříve často popisovanou, jako ‚kanónová diplomacie‘.“
Proč?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV