Petr Vlasák: V době kryptoměny. Bitcoin včera, dnes a zítra

26.05.2017 11:12 | Zprávy

Bitcoin – tento výraz pro virtuální měnu a platební síť v posledních dnech rezonoval světovými médii. Kvůli své ceně, která prudce narostla a aktuálně se pohybuje na úrovni téměř dvou uncí zlata. Poměřování se zlatem přitom bylo v době, kdy bitcoin začínal, v podstatě nemožné, protože při svém vzniku měla tato kryptoměna prakticky nulovou hodnotu. První rok po svém spuštění dosahovala hodnoty jednoho amerického centu. Dnes je to 2 400 dolarů. Čím je to způsobeno?

Petr Vlasák: V době kryptoměny. Bitcoin včera, dnes a zítra
Foto: pixabay.com
Popisek: Bitcoin, ilustrační foto

Vynalezení bitcoinu je připisováno entitě zvané Satoshi Nakamoto. O tom, jestli je to jeden člověk nebo skupina lidí, můžeme jen spekulovat. První bitcoiny spatřily světlo světa v roce 2009. A byly prakticky bezcenné. Ze dvou základních důvodů: nikdo je nevlastnil a nikdo je nepřijímal. Stačí jen jedna z těchto dvou vlastností a jakákoliv měna se stane de facto bezcennou. Pro příklady nemusíme chodit daleko do historie – třeba v roce 2008, v době hyperinflace, takřka nikdo nepřijímal zimbabwský dolar. Stala se z něj bezcenná měna s těžko představitelnou inflací 12 milionů procent. To ale není případ bitcoinu. Ten má totiž svůj systém velmi dobře promyšlený.

Kde se rodí bitcoiny

Bitcoinový systém je zcela decentralizovaný. Laicky řečeno, nemá žádnou centrální kryptobanku, která si natiskne bitcoinů, kolik chce na základě rozhodnutí několika vyvolených. Počet bitcoinů je na rozdíl od všech ostatních měn omezen na 21 milionů. Momentálně ale na trhu nejsou všechny – k tomu dojde až v roce 2140, kdy budou všechny bitcoiny vytěženy, ačkoli většina bude na trhu už v roce 2030. A co to vlastně znamená těžit bitcoiny? To je alfa a omega celého systému.

Nové bitcoiny lze získat pouze tak, že je takzvaně vytěžíte. To velmi zjednodušeně znamená, že se podílíte na autorizacích veškerých transakcí v síti. Každých deset minut potom jeden z těch, kteří potvrzují transakce, získá 12,5 bitcoinu. Čím více transakcí v bitcoinech se realizuje, tím menší máte pravděpodobnost, že na onu odměnu dosáhnete. Mimochodem – v přepočtu na koruny se jedná o nějakých 700 tisíc. To je celkem slušný bonus, jenže podle dostupných informací čeká jeden těžař na podobnou odměnu zhruba pět let. Proto se tito lidé také sdružují do velkých skupin, čímž onu pravděpodobnost logicky zvýší, a odměnu si rozdělují. Dosáhnou tak větší pravidelnosti přijmu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.