Petr Zahradník: Makroekonomická mozaika aneb Velmi silný mzdový růst doprovázený uklidněním na maloobchodním trhu

5. 9. 2016 14:39

Aktuální síla spotřeby domácností se opírá o jeden zásadní parametr - velmi silný mzdový růst, jehož efekt se zvýrazňuje v podmínkách velmi nízké míry nezaměstnanosti. Ve druhém čtvrtletí 2016 vzrostla reálná mzda meziročně o 3,7 % (nominální růst při minimální inflaci činil 3,9 %). V absolutním vyjádření pak průměrná mzda dosáhla na úroveň 27.297,- Kč (čímž se oproti stejnému období loňského roku zvýšila o více než tisícovku); medián ve stejném období dosáhl na 23.047,- Kč. Vzhledem na stále slušné kondici české ekonomiky je pravděpodobné, že snaha tento faktor promítnout do mzdového vývoje se projeví ve mzdovém vyjednávání na rok 2017 a tlak na udržení či akceleraci mzdového růstu zesílí.

Petr Zahradník: Makroekonomická mozaika aneb Velmi silný mzdový růst doprovázený uklidněním na maloobchodním trhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Po měsících hojnosti přinesly červencové maloobchodní tržby viditelné utlumení tempa jejich růstu, když tento ukazatel představoval meziročních 1,6 %. Pro červenec již neplatilo, že růst maloobchodu se týkal všech jeho segmentů. Mírný pokles byl zaznamenán v případě prodeje potravin (-0,2 % meziročně); ve specializovaných potravinářských prodejnách byl ještě výraznější (-2,6 % meziročně).

Klesl i prodej počítačů a komunikačních zařízení (-3,7 % meziročně) a velmi citelný pokles byl registrován u prodeje motorových vozidel (-4,8 % meziročně), jehož se v dlouhé řadě předchozích měsíců týkal prudký a setrvalý růst. Co tedy udrželo maloobchod nad hladinou? Prodej výrobků pro domácnost, volný čas a rekreaci, oděvů a obuvi. S ohledem na nadále silný reálný růst příjmů je pravděpodobné, že slušné časy tuzemského maloobchodního trhu se opět vrátí.

Autor je poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: Kolik mailů pošleš, tolikrát jsi (dobrým) zaměstnancem

19:54 Marian Kechlibar: Kolik mailů pošleš, tolikrát jsi (dobrým) zaměstnancem

Milí čtenáři, dostal jsem nedávno dotaz, jestli bych nenapsal zase něco o IT světě a o tom, jak zvlá…