Petr Zahradník: Sociální dimenze evropské hospodářské politiky

23.10.2013 12:30 | Zprávy

Uplynulé tři roky byly v rámci hospodářské politiky EU zcela bezprecedentní v tom smyslu, že nikdy v historii nevzniklo tolik plánů, programů, strategií, koordinančních dokumentů i legislativy, jež významným způsobem změnila obsah i výkon této politiky.

Petr Zahradník: Sociální dimenze evropské hospodářské politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Nehledě na to, že jak v oblasti finančních trhů, fiskální disciplíny, strukturálních či měnových opatření tato "inflace" nástrojů vede k řadě duplicit a překryvů, často i obsahových protimluvů, a že je současně velmi obtížné výstupy všech těchto opatření účinně koordinovat a sladit, přinesl počátek října vznik dalšího střípku v mozaice.

Je jím promítnutí sociálního rozměru (dimenze) do prostředí Hospodářské a měnové unie (EMU). Ono je to v zásadě logické a aktuálním potřebám odpovídající. Potřeba řešit následky hospodářské krize vedla k utažení kohoutů na veřejných i soukromých penězovodech jak v podobě úspor v některých typech veřejných výdajů, tak k daleko obezřetnějšímu chování bank a finančních institucí. Každá koruna či euro se dvakrát obrací před svým utracením, což je z pohledu udržitelnosti a stabilizace významné a přínosné, nicméně v ekonomikách, jež nejsou dostatečně strukturálně silné, může tento "nutný úklid" vyvolat značné sociální pnutí. Jinak řečeno: jestliže krizí postižené ekonomiky začínají vykazovat výrazně zlepšené ukazatele fiskální disciplíny či stability finančních trhů, jejich indikátory pro trh práce či sociální oblast se stále buď výrazně zhoršují, či v lepším případě nezlepšují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Jan Lacina byl položen dotaz

Jak si vysvětlujete, že po tolika letech komunisté přichází se změnou názvu?

A myslíte, že jim to zajistí lepší výsledky, že je lidé budou volit i třeba za 10 let? Mě třeba udivuje, že je volí i dnes, po tolika letech, podle mě je tak musí volit i mladší generace. Jak si to vysvětlujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

15:57 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

Směr života jednotlivce často určují náhodná setkání. Je tomu tak i v případě, o němž začínám psát.