Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

23.01.2025 10:18 | Glosa

Psal se rok 1977. Pro jedny rok Charty, pro jiné teprve rok vstupu do světa dospělých. V tom roce mi bylo patnáct a měl jsem dobrého kamaráda u nás ve východních Čechách, v Pardubicích, bydlel ve vedlejším vchodě bizarního činžáku s freskami rudoarmějců a budovatelů. Ten kamarád byl o víc než dekádu starší, později se také mihnul politikou, ale to sem nepatří. Chodil jsem k němu poslouchat desky Jaroslava Hutky a Žanny Bičevské a půjčovat si knížky, které by se mi asi jinak hned tak do ruky nedostaly. Jednou z prvních, co pamatuji, hned po Bulgakovově Mistrovi a Markétce, byla kniha s podivným názvem Kuře na rožni. Vyšla krátce předtím. Přečetl jsem ji za večer a noc, zcela opojen tou lehounkou, ale výmluvnou ironií, divadelnickou výstavbou dialogů a hořkosladkým osudem hlavní postavy – vojenského zběha z napoleonských válek, který se dal ke kočovným kejklířům a komediantům. To bylo první setkání s Jiřím Šotolou, a troufám si říci, svým způsobem osudové.

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Tehdy jsem nevěděl, že byl skoro rodák - kousek od Hradce Králové se 28. května 1924 narodil a tamtéž vychodil gymnázium, později tam režíroval v divadle. Nevěděl jsem, že byl původní profesí herec, to mi došlo až při četbě jeho knížek, nejprve básnických a od konce 60. let prozaických. Jeho autorský rukopis nezapřel lásku k divadlu, k tomu zmenšenému průmětu mnohem většího divadla světa. Tomu prostoru, kde se nemluví obyčejnými slovy, kde – je-li to dobrá hra – má každé slovo význam, protože na jeho kořenech vyrůstá ten strom života venku, mimo jeviště, za dveřmi pohádky o nás, kterou si pustíme do života, jen chceme-li a máme-li tu vnitřní potřebu vnímat ono nedosažno jako metaforu.

Později jsem se začal podrobněji pídit po Jiřím Šotolovi, setkávat se s dalšími jeho prózami (Tovaryšstvo Ježíšovo, Svatý na mostě a řadou dalších) a paradoxně teprve pak s jeho poesií, s kterou se rozloučil v roce 1969.

Vážená! Generalissime hlavo! / Je tady dole ouzko, smím-li to tak říct, / a lidskej život na nitce / a nitka všelijaká…“

Tato slova na čtenáře vykřikla z jedné básně z knížky Podzimníček (vyšla roku 1967) a mně připadá, že v ní je esence všeho podstatného, co měl její autor na srdci a co potřeboval sdělit skrze papír otevřeným očím čtenářů.

V bludišti dějin

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …