Petr Žantovský: Proč Česko nechtějí v eurozóně

29.06.2014 19:08

Evropská komise před pár dny vyjmenovala ty členské státy, které údajně nejsou zatím připraveny na vstup do eurozóny a situace v těchto zemích bude takzvaně „přešetřena“ nejdřív za dva roky.

Petr Žantovský: Proč Česko nechtějí v eurozóně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euro

Těmi zeměmi jsou Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko. Evropská komise to zdůvodňuje tím, že tyto země neodpovídají maastrichtským kritériím. 

Ta jsou tři: schodek státního rozpočtu maximálně 3 % HDP, úroveň státního dluhu nepřevyšující 60 % HDP, inflace maximálně o 1,5 % vyšší než průměrný ukazatel tří zemí eurozóny s minimálním růstem cen. Jak stojí ve zprávě Evropské komise, žádná z výše uvedených sedmi zemí tato kritéria nesplňuje. 

Co však zpráva cudně zamlčuje, je skutečnost, že daným kritériím neodpovídají ani mnozí další členové dnešní eurozóny, a to chronicky. Nejde však jen o země v problémech, jako je Španělsko, Irsko, Řecko, Kypr, Itálie a Portugalsko. Maastrichtská kritéria neplní ani Velká Británie, a – světe div se – ani Německo, které by rádo bylo v Evropě nejen příkladem, ale hlavně lídrem. 

Pro zajímavost – Německo za posledních 10 let nejméně 5krát nesplnilo podmínku tříprocentního růstu deficitu, zato podmínku 60 % veřejného dluhu splnilo naposledy v roce 2001. Zpráva komise také nikterak nepřipomíná, že neplnění „maastrichtu“ zakládá nejen možnost, ale de facto i povinnost dotyčného neplniče sankcionovat. 

Sankce mohou být i hodně citelné: peněžní sankce mohou být až ve výši 0,5 % HDP dané země, Rada EU může požadovat složení určité částky, která se zemi vrátí, až bude zase splňovat kritéria Paktu stability, a v neposlední řadě může být také Evropská investiční banka vyzvána, aby změnila, tedy spíše zmrazila, svojí výpůjční politiku vůči této zemi. 

A asi nikoho nepřekvapí, že svrchu uvedená zpráva rovněž pomlčela o tom, že žádné z uvedených sankci nedopadly na hlavy oněch výlučných viníků, například Německa. Pro zajímavost – potřebná kritéria před vznikem fiskálního paktu plnilo ze všech evropských zemí toliko Švédsko. 

Maastrichtská smlouva z roku 1992 sice celkem přesně definuje, za jakých podmínek může členský stát EU vstoupit do měnové unie, ale nijak blíže nevymezuje podmínky, za nichž se v ní může udržet. 

Mezinárodní smlouva tedy nepřipouští tu alternativu, že by další neplnění nebo i závažné porušování těchto podmínek mohlo vést až k opuštění jednotné měny ani neobsahuje účinnou smluvní hrozbu vyloučení dané země z užívání jednotné měny. 

Lze pochopit, že překotné přijímání nových členů do eurozóny může být vnímáno v Bruselu jako nežádoucí. Už proto, že jak správně kdesi podotkl ekonom Pavel Kohout, v souvislosti s otálením mnoha zemí kolem ratifikace fiskálního kompaktu, „chudší země nechtějí doplácet na bohatší, odpovědnější země nechtějí doplácet na ty méně odpovědné.“ 

Zjednodušeně lze říci, že Německo v eurozóně nebude mít mnoho příležitostí, jak z nových členů zóny tahat peníze, a proto je pro ně výhodnější nechat je mimo eurozónu a pohrávat si nátlakově s kurzem eura vůči – třeba koruně, jak nám nedávno předvedla Česká národní banka. 

To, že nás v eurozóně nechtějí, není triumf ani prohra. Je to fakt, kvůli kterému nemá smysl hořekovat. Beztoho si většina obyvatelstva dnes myslí, že bychom do eurozóny neměli spěchat. A tak jsme paradoxně poprvé za poslední dlouhá léta s Německem aspoň v něčem zajedno.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Feng Piao: Absurdní „teorie čínského vývozu nadbytečných kapacit"

15:10 Feng Piao: Absurdní „teorie čínského vývozu nadbytečných kapacit"

V poslední době jednotliví evropští a američtí politici a think-tanky pokračují v humbuku nad témate…