Těmi zeměmi jsou Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko. Evropská komise to zdůvodňuje tím, že tyto země neodpovídají maastrichtským kritériím.
Ta jsou tři: schodek státního rozpočtu maximálně 3 % HDP, úroveň státního dluhu nepřevyšující 60 % HDP, inflace maximálně o 1,5 % vyšší než průměrný ukazatel tří zemí eurozóny s minimálním růstem cen. Jak stojí ve zprávě Evropské komise, žádná z výše uvedených sedmi zemí tato kritéria nesplňuje.
Co však zpráva cudně zamlčuje, je skutečnost, že daným kritériím neodpovídají ani mnozí další členové dnešní eurozóny, a to chronicky. Nejde však jen o země v problémech, jako je Španělsko, Irsko, Řecko, Kypr, Itálie a Portugalsko. Maastrichtská kritéria neplní ani Velká Británie, a – světe div se – ani Německo, které by rádo bylo v Evropě nejen příkladem, ale hlavně lídrem.
Pro zajímavost – Německo za posledních 10 let nejméně 5krát nesplnilo podmínku tříprocentního růstu deficitu, zato podmínku 60 % veřejného dluhu splnilo naposledy v roce 2001. Zpráva komise také nikterak nepřipomíná, že neplnění „maastrichtu“ zakládá nejen možnost, ale de facto i povinnost dotyčného neplniče sankcionovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…