Domnívám se, že císaři nejsme nic dlužni. Naše vklady do monarchie byly daleko vyšší, než příjmy z monarchie. České země plnily vydatně císařskou pokladnu. Za rakouského císaře pána a jeho rodinu, za první světové války bojovali naši pradědové, jen z českých zemí jich bylo přes 1.5 milionů. Umírali na srbské, na ruské a na italské frontě. Domů, ke svým rodinám se jich nevrátilo na 150.000, v každé i v té malé zapadlé české, či moravské vesničce, je pomník obětem první světové války. Desetitisíce vojáků se vrátilo z války domů zmrzačených, tisíce dalších bylo císařem Františkem Josefem I. uvězněno.
V roce 1916 byl vynesen rozsudek smrti nad řadou českých politiků, jako byl Karel Kramář, Alois Rašín, či Václav J. Klofáč. Od popravy je zachránila jen smrt císaře Františka Josefa I. a amnestie nového císaře Karla I. Císař František Josef I. bude tedy zařazen mezi význačné osobnosti našeho státu. Naopak z panteonu budou „odejiti“ novinář a nacisty popravený Julius Fučík (1903 – 1943) a spisovatel, básník Fráňa Šrámek (1877 – 1952).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
historie , Lukeš , Votava , Fučík , Národní muzeum , František Josef I. , panteon
autor: PV
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…