V nedávných časech jsme byli svědky slavných odletů i příletů našich vojáků. Na letišti hrála hudba, rozdávaly se medaile i nová povýšení. Zejména v posledních letech, ale přibývaly i oběti. A s nimi přicházely otázky i pochybnosti… Rozumíme této zemi i jejím dějinám? Jsme vítáni v této zemi? Proč se tam angažujeme? Kupujeme obrněnce, letadla, miliardy vydáváme sem i tam. Miliardy, které mohou být daleko účelněji vynaloženy.
Tato americká agrese, pod názvem Trvalá svoboda, začala před 20 lety, krátce po 11. září 2001. Měla to být rychlá brilantní akce. Zjednodušeně řečeno, nastoupila moderní technika proti pastevcům. Cílem byl Afghánistán, jeden z nejchudších států světa. Možná ten nejchudší. Hory Hindúkuše trčí téměř až do nebe, mezi nimi hluboká údolí se stády ovcí. Země, která je i domovem mnoha národů. Mezi nimi se rodily i rodí mnohé konflikty... Na každém kroku negramotnost i vliv islámu. Dějiny se s Afghánistánem nikdy příliš nemazlily. Války i vnitřní konflikty. Kdo se v tom vyzná? Stát, který si již tolik toho vytrpěl. Jednou byla agresorem Velká Británie, později si to vyzkoušel i SSSR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Afghánistán , NATO , USA , Votava
autor: PV
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.