Přemysl Votava: Panika a hlava v písku?

29.02.2020 7:33

Zachvátil nás koronavirus. Hlasatelky v tmavém a s rouškami na obličeji již měsíce dávají zprávám na důležitosti. Mapa s narůstajícími počty nakažených či zemřelých se stala součástí televizních zpráv. Koronavirus sledujeme jak postup nepřátelské armády na dobytém území.

Přemysl Votava: Panika a hlava v písku?
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Dozvídáme se přes média o bloudících lodích s tisícovkami turistů, které nikdo nechce. O izolovaných turistech někde daleko od domova, o tisícovkách zrušených mezistátních letů. Na obrazovkách sledujeme, jak severní Itálie s vypětím sil odolává epidemii. Dovídáme se, že alpské sjezdovky i hotely jsou prázdné, že CK sčítají škody.

Po Číně, Asii, hlásí své první mrtvé již i Evropa. Naskýtá se tedy otázka, jaké kroky proti epidemii dělá ta jindy všemocná EU? Jak je připraven Brusel a … Praha?

Čísla nakažených rostou každým dnem. A s čísly roste strach i panika. Dle posledních zpráv epidemie překročila Alpy a objevila se ve Vídni. A z Vídně je to k nám do Prahy či Brna jen kousek. K uklidnění situace nepřispěl ani pražský primátor, který místo apelu a rozhodnosti pobíhá zmateně po Praze s nějakou cedulí u ruské ambasády.

Při tomto pohledu nebylo nutno více občanům říkat, první náznaky nákupní paniky byly zde. Nepomohlo ani vyjádření obchodníků, že velkosklady jsou plné zboží, že bude zavezeno, dnes, nebo zítra. Odkud bude přivezeno? Z ohrožené Itálie, z Francie … ? V této souvislosti narůstá otázka kolem zemědělské či potravinářské soběstačnosti.

A tak na obrazovkách schází již jen vojenské uniformy a záběry na chemické jednotky v ulicích měst. Vzpomněl jsem si na pana ředitele z filmu Obecná škola. Na jeho výzvu, „… děti neolizujte namrzlé školní zábradlí!“ Všichni víme, jak to dopadlo.

Regály ještě včera plné dnes zejí prázdnotou. Kupující berou vše. Prázdné krabice od zboží ucpávají prodejní uličky. Mizí těstoviny, olej, masové konzervy, mouka, rýže, salám, sůl, sýry, mléko, desinfekční prostředky … prodavačky se hroutí únavou. Vše se kupuje ve velkém, někde i po krabicích. Z nákupních vozíků zboží na parkovišti je zboží překládáno do automobilů. Centrální sklady nestačí obchodní řetězce zavážet.

To vše je jen předehra, hlavní nápor na obchody přijde s prvním pacientem zasaženým koronavirem. Teprve poté se ukáže, jak jsme byli připraveni. Jakou společnou strategii zvolila ta tolik přemoudřelá EU? V Bruselu je ale podezřelé ticho... Mám obavu, že EU strčila hlavu do písku a místo jednotného přístupu ke společnému boji nás spíše vyzývá k modlitbě: „Pán Bůh s vámi“.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

16:59 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

Petr Žantovský ve svém pravidelném „Jak jsem potkal knihy“ tentokrát vybral pro májové čtení báseň o…