Přemysl Votava: Václav Klofáč stál u zrodu Československa

23.09.2018 21:56

V době první republiky, byla vždy kolem V.Klofáče velká mediální sláva. Václav Klofáč, byl vedle exilových osobností TGM, Dr.E.Beneše, jedním z představitelů domácího odboje. Jen krátce si připomeňme jeho životní osudy, spojené se vznikem Československa.

Přemysl Votava: Václav Klofáč stál u zrodu Československa
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Klofáč byl přední český novinář, brilantní řečník, ale zejména český politik, který výrazně ovlivnil českou politickou scénu. Je příznačné, že tento rodák z Německého, dnes Havlíčkova Brodu měl jak místem narození, tak i svým životem velice blízko ke Karlu Havlíčkovi Borovskému. Oba byli významnými novináři i politiky, hájícími české národní zájmy v rakouské monarchii. Tím více si získával naše sympatie.

Václav Klofáč, jako poslanec Říšské rady, stál aktivně u snah, které vedly k osvobození slovanských národů z rakousko-uherského poddanství. Tyto emancipační, tedy protirakouské snahy ho přivedly do rakouského žaláře. Boural rakouskou monarchii… Byl proto obžalován z velezrady a tři roky vězněn. Hrozil mu trest smrti. Teprve na základě amnestie nově nastupujícího císaře Karla I. v červenci 1917 s dalšími českými politiky, mimo jiné K. Kramářem, A. Rašínem, propuštěn z vězení. V červenci 1918 se stal místopředsedou Národního výboru československého.

Je jedním z čelných českých politiků, kteří stáli u zrodu Československa 28. října 1918. Stal se i prvním československým ministrem národní obrany. V době prvorepublikového Československa byl také poslancem a později i senátorem. Jedno volební období byl předsedou Senátu. Byl také představitelem strany Národních sociálů, socialistů.

Václav J. Klofáč je významnou osobností, která formovala počátky nového státu. Letos 21. září jsme si mohli připomenout 150. výročí jeho narození. Nestalo se tak, škoda. Hledáme pracně nové osobnosti a na ty skutečné zapomínáme. Dějiny dokonce přepisujeme…!

Závěrem jeden čin, spojený s V. Klofáčem. K vlastnostem V. Klofáče patřilo, že nezapomněl na své rodiště, Německý, dnešní Havlíčkův Brod. Nezapomněl na svůj politický vzor, na národního mučedníka Karla Havlíčka Borovského. U příležitosti 100. výročí jeho narození v roce 1921 Václav Klofáč věnoval, jako ministr národní obrany, městu několik zabavených rakouských bronzových děl. Ta posloužila jako materiál pro odlití známé sochy „Havlíček burcující“, která je dílem Bohumila Kafky. Je umístněna v krásném parku nedaleko centra města. Zajděte tam, najdete zde odkaz Václava J. Klofáče.

Havlíček burcující! Jak aktuální pro dnešní dobu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: K věčnému míru

11:24 Jan Campbell: K věčnému míru

V mnoha zemích na světě, nehledě na harašení zbraněmi, tisknutí bezcenných dolarů a euro, dodávek zb…