Primář Štulík: V chirurgii nemá demokracie co dělat

13.06.2016 13:02 | Zprávy

Prof. MUDr. Jan Štulík, CSc. Je český ortoped a chirurg, primář Oddělení spondylochirurgie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Specializuje se na chirurgickou léčbu onemocnění a poranění páteře, je zakládajícím členem a viceprezidentem České Spondylochirurgické Společnosti. V roce 2010 byl jmenován profesorem pro obor ortopedie. Je autorem několika unikátních operačních postupů, ročně provede více než 600 operací.

Primář Štulík: V chirurgii nemá demokracie co dělat
Foto: Archiv J. Štulíka.
Popisek: Jan Štulík při operaci.

Jak byste laikovi dvěma - třemi větami vysvětlil, čím se profesně zabýváte? Co je to spondylochirurgie?

Spondylochirurgie neboli páteřní chirurgie je medicínský obor na pomezí ortopedie, neurochirurgie a vzhledem k operačním přístupům i obecné chirurgie zabývající se zvláště operační léčbou onemocnění páteře. Na našem pracovišti léčíme úrazy, nádory, záněty, degenerativní onemocnění, deformity a systémová onemocnění páteře. Na Klinice spondylochirgie 1. LF UK a FN Motol se věnujeme dospělým i dětským pacientům se zvláštním důrazem na nejsložitější chirurgické výkony na páteři.  

Často slýcháme, že moderní medicína „dokáže zázraky“. Co je pro Vás osobně největším pokrokem, „zázrakem“ ve vašem oboru?

Náš obor zaznamenal od začátku 90. let minulého století obrovský pokrok. Za posledních 25 let došlo k rozsáhlému vývoji na poli operačních technik, používaných materiálů, peroperačních zobrazovacích metod, navigačních technologií atd. Já osobně jsem měl tu možnost pozorovat vývoj páteřní chirurgie od začátku kariéry. Před 20 lety výjimečné operační výkony jsou dnes naprosto běžné a do výjimečných se posuly ty, na které jsme nemohli ani pomyslet. Jestli to chcete označit za zázrak, potom ano. Já na to spíše nahlížím jako na medicínský pokrok a ne zázrak. Za špičku v našem oboru považuji léčbu nádorů, zvláště těch primárních vzniklých v páteři. Zde jsme již schopni odstranit celé obratle se zachováním nervových struktur a bez poškození pacienta. Pro nás je však důležitý i pokrok v ostatních oborech, zde konkrétně třeba v onkologii, anestesii nebo v chirurgii. Spojením znalostí a schopností jednotlivých oborů a dobrou organizací lze potom provádět léčebné postupy, které individuálně řešit nelze. To je také strategie, kterou rozvíjíme na našem pracovišti.

Někdy je ale boj proti osudu či přírodě marný, jak se vyrovnáváte s neúspěchem, pokud přijde?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Komerční článek

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…