ProAlt: Důl Paskov do rukou státu a zaměstnanců

18.09.2013 21:07 | Zprávy

Iniciativa ProAlt k demonstraci hornických odborů v Ostravě.

ProAlt: Důl Paskov do rukou státu a zaměstnanců
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto

Za časů prosperity vydělával Důl Paskov managementu společnosti RWG a miliardáři Zdeňkovi Bakalovi desítky miliard korun. Nyní, když kvůli poklesu světových cen uhlí hrozí v tomto dole snižování hornických platů o 20% a propouštění, je Bakalovi zatěžko uvolnit alespoň malou část těchto zisků na zachování hornických mezd a pracovních míst.

Ostravskému regionu přitom hrozí prudké zvýšení už tak vysoké nezaměstnanosti. Jak navíc předpovídá sociolog Jan Keller, regionu v důsledku nezaměstnanosti reálně hrozí i sociální bouře. Pokud se zdejší  těžký průmysl skutečně zhroutí, budou to právě horníci, kteří to odnesou v první fázi nejvíce, a to přesto, že mnoho let riskovali v dolech své životy a nebezpečná práce mnohým z nich zničila zdraví. Mluvčí ProAltu Jiří Karen zdůrazňuje protiklad, který na Paskově doslova bije do očí: „Bakala a nejvyšší management firmy potíže nepocítí – miliardy, vytěžené z dřiny námezdně pracujících, jim zajistí luxus a pohodlí na mnoho dalších let.“

Iniciativa ProAlt vítá návrh ČSSD, aby vlastníci Dolu Paskov investovali část zisků dosažených v minulých letech zpět do dolů ohrožených krizí. Stínový ministr financí Mládek navrhl varianty postupu státu, pokud vlastníci od snížení mezd a propouštění neustoupí. Patří k nim odprodej Dolu Paskov za korunu státu nebo konkurs. ProAlt soudí, že krátkodobějším řešením by mohl být odprodej za korunu, konkurs by však s velkou pravděpodobností nezabránil propouštění.

O demokracii musíme usilovat nejen v politice, ale i na pracovišti. Despotismus na pracovištích vede nutně ke zničení demokracie. ProAlt proto bude především podporovat snahy horníků v jejich zápasech o uplatnění principů sebeorganizace. Při záchraně Dolu Paskov to znamená vedle možnosti odkoupení dolu státem také jeho přímé vlastnictví zaměstnanci. Zástupce ostravského ProAltu Petr Rohel k tomu dodává: „Příkladem takového řešení je Mondragonská družstevní korporace, firma spravovaná zaměstnanci, ve které pracuje několik tisíc lidí. Je to začátek cesty dělnické demokracie, s jejíž pomocí se může podařit udržet pracovní místa a stálé mzdy.“ Tváří v tvář ekonomické krizi totiž vychází najevo, že právě samospráva pracujících může být alternativou, s jejíž pomocí mohou krizi překonat. Nebojme se bok po boku s horníky společně zapojit do boje proti postupu vlastníků OKD!

ProAlt aktivně vyjadřuje solidaritu s horníky, jimž hrozí nezaměstnanost, a vyzývá všechny své příznivce, aby podpořili svou účastí demonstraci zaměstnanců OKD za stálá pracovní místa a proti snižování mezd, která začne v úterý 17. září pochodem od Bazalů v 15:10 a bude pokračovat shromážděním v 15:30 na Prokešově náměstí v centru Ostravy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: proalt.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …