Průzkum: Na základní opravy si Češi troufnou, u složitějších se bez fachmana neobejdou

26.03.2018 14:25

Více než polovina Čechů zastane většinu řemeslných prací sama. Na dobrého řemeslníka si však rádi počkáme i déle než měsíc.

Průzkum: Na základní opravy si Češi troufnou, u složitějších se bez fachmana neobejdou
Foto: pixabay.com
Popisek: Analýza - ilustrační foto

Češi si doma snaží co nejvíce oprav a vylepšení zastat sami, jen na složitější věci a rekonstrukce si zavolají řemeslníky. Ochota čekat, až bude mít odborník volné odpoledne, má přitom své hranice.

Jak vyplynulo z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny realizovaného agenturou NMS Market Research, práce v bytě či domě většinou nebo vždy svěřuje do rukou řemeslníků pouze 12 procent respondentů. Třetina dotazovaných zvládne řemeslné práce z poloviny svépomocí a odborníky volá až tehdy, když daný úkon nezastanou sami nebo na to nemají čas. Zbylých 57 respondentů se do zvelebování a úprav v domácnosti pouští většinou nebo zcela na vlastní pěst.

„U složitějších prací, jako jsou například větší rekonstrukce, se však bez řemeslníků neobejdeme. A v těchto případech jsme také ochotni na dobrého řemeslník počkat, v některých případech i déle než jeden měsíc,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Jak z průzkumu vyplynulo, dvě třetiny respondentů by s rekonstrukcí bytu či domu počkaly měsíc i déle, zatímco v případě pokládání podlahy by stejně dlouhé čekání tolerovala jen jedna třetina Čechů.

Co se drobnějších oprav či úprav v domácnosti týče, jsou Češi méně trpěliví. Kupříkladu vymalováno chceme mít nejčastěji do týdne a čekací lhůtu delší než měsíc akceptují jen 3 procenta respondentů. Nejméně shovívaví jsme potom při čekání na opraváře pračky nebo při výměně zámku. V obou případech bychom chtěli mít řemeslníka k dispozici nejčastěji do druhého dne, u opravy pračky potom často akceptujeme čekací dobu tři až sedm dní.

Z průzkumu dále vyplynulo, že rovná polovina Čechů by si zvládla vymalovat sama a 45 procent respondentů by dokázalo vyměnit zámek. Postavit příčku nebo položit dlažbu by svépomocí zvládl každý pátý a do rekonstrukce nemovitosti na vlastní pěst by se pustil už jen každý desátý. Výroba nábytku nebo oprava pračky potom patří k úkonům, na které by si svépomocí troufl nejmenší počet Čechů – v případě rozbité pračky jen 5 procent respondentů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…