Průzkum: Nejvěcněji komunikují Piráti, jejich protikladem jsou Realisté

12.09.2017 9:18

Komunikace politických stran mimo jiné vypovídá o jejich postojích a chování. Na základě článků publikovaných nejvýznamnějšími politickými stranami na jejich internetových stránkách a blozích jejich představitelů před parlamentními volbami 2017, v období od ledna do září letošního roku, nejvěcněji komunikovali Piráti. Tři tradiční strany, ČSSD, KDU-ČSL a ODS, komunikují ve srovnání s loňským rokem emotivněji, texty ANO jsou nesourodé. Nejméně racionálně před parlamentními volbami komunikovali SPD a Realisté. Informace vyplývají ze studie analytika poradenské společnosti Bisnode Milana Petráka a čerpají z unikátní metodiky analýzy skupinové iracionality, kterou vyvinul.

Průzkum: Nejvěcněji komunikují Piráti, jejich protikladem jsou Realisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

„Míru tak zvané iracionality politických stran lze určit na základě četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi základních kategorií – agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly,“ vysvětluje analytik Bisnode Milan Petrák s tím, že analýza jde nad rámec tradičního pravo-levého politického třídění a místo něj sleduje, kde se, na škále umístění „umírněná“ – „radikální“ – „extremistická“, daná politická strana nalézá. „Radikální, a tím spíše extremistické strany, se svými potenciálními voliči komunikují jiným způsobem než strany umírněné,“ dodal Milan Petrák z Bisnode.

Na základě metodiky analýzy skupinové iracionality v období od ledna do září letošního roku, před parlamentními volbami, nejvěcněji komunikovali Piráti, s výraznějším odstupem následují Zelení, TOP 09, ČSSD a ANO. „Piráti od svého založení postupně upřednostňovali věcnou komunikaci před emocionální, až se nyní, již podruhé v řadě za sebou, stali stranou s nejpříznivějším koeficientem iracionality,“ říká autor lingvistické analýzy Milan Petrák. Současně dodává: „Zelení a TOP 09 jsou subjekt, které si dlouhodobě udržují umírněnou komunikaci, naproti tomu texty ANO jsou velmi nesourodé. Zatímco články předsedy hnutí jsou silně emotivní, ostatní představitelé hnutí dávají přednost umírněnému tónu. Pokud by ale i oni komunikovali stylem svého předsedy, hnutí ANO by se v grafu nacházelo mezi Svobodnými a SPD. “Oproti loňskému roku komunikace SPD přitvrdila, zatímco nová strana Realisté se snaží zaujmout vyostřenou rétorikou, a především množstvím odkazů na „vyšší“ hodnoty. Do budoucna bude zajímavé, zda v příštích letech komunikaci zmírní tak, jak to bylo možné pozorovat u Pirátů a ANO,“ dodal Milan Petrák z Bisnode s tím, že Svobodní si díky emotivní kritice EU a státních zásahů udrželi pozici třetí nejradiálněji komunikující politické strany, a ačkoliv se tato strana hlásí k individualismu, více než jiné strany komunikuje stylem „my versus oni“. „Komunisté si od loňska mírně polepšili, přesto je znát, že stále zůstávají pod silným vlivem konzervativního křídla, kam patří Josef Skála a Marta Semelová.

Výsledky vypovídají o vztahu mezi politickými stranami a voliči. Část voličů vyžaduje od politiků emocionální gesta a černobílé vidění světa. Ti bývají osloveni stranami s vysokým Koeficientem iracionality. Druhá část voličů dává přednost věcné komunikaci. Ti si vybírají spíše mezi stranami, které se excesům v komunikaci snaží vyhýbat. Tyto strany jsou více ochotny hledat dohodu a jsou méně náchylné k nekompromisním postojům.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …