Radek Rozvoral: 25 let české ekonomiky zlodějin, díl třetí

21.04.2014 7:30

Minulou středu se v prostorách centrální banky konala u příležitosti výročí 25 let české ekonomiky v novodobé historii ekonomická konference s názvem „Úspěchy a otazníky změn české ekonomiky v posledním čtvrtstoletí“.

Radek Rozvoral: 25 let české ekonomiky zlodějin, díl třetí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V minulých dvou dílech jsem jen kritizoval a samozřejmě moc dobře vím, že se za tu dobu povedlo i hodně dobrých věcí a i přes to, že má Česká republika jeden z nejsložitějších a nejbyrokratičtějších daňových systémů na světě s mnoha možnými i nemožnými odvody, vytvořili tady někteří poctiví čeští podnikatelé a živnostníci mnoho pracovních míst a dosáhli velkých ekonomických úspěchů. Pokud by se takovýmto podnikatelům neházely klacky pod nohy neustálou změnou zákonů, nekoncepčností a nepřetržitým zvyšováním daní, bylo by těch pracovních míst určitě mnohem více a ekonomické výsledky země by byly na mnohem lepší úrovni. Bohužel to není případ níže uvedených kauz, ale měli bychom o nich vědět.

SKLOEXPORT – Rodina herečky Reginy Rázlové byla u zániku světově proslulého sklářského impéria se škodou až půl miliardy korun.
SOUDKOVA ŠKODOVKA – Lubomír Soudek chtěl z Plzeňské Škodovky udělat světového strojírenského giganta. Škoda několik miliard korun.

SRBŮV ČESKÝ DŮM – Nevýhodný pronájem domu v Moskvě, za nějž byl odpovědný tehdejší generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, stát připravil o 26 milionů korun.

STÁTNÍ MATURITY – Předražené, zbytečné, plné chyb. K přijetí na VŠ nestačí a z malicherných důvodů propadají i premianti. Škoda nejméně 100 milionů korun.

TUNEL BLANKA – Předražená obří stavba z éry primátora Pavla Béma měla pomoci provozu v Praze už letos, ale bude mít dva roky zpoždění. Škoda 10 miliard korun.

DOPRAVNÍ PODNIK PRAHA – Kvůli předraženým smlouvám na výrobu jízdenek odtékaly z pražského DP měsíčně desítky milionů korun.

UNIPETROL – V kauze „Pět na stole v českých“ při privatizaci ropného giganta, čelili čeští a polští politici podezření, že si vzájemně rozdělili více než miliardový úplatek.

ÚŘEDNICE DOUBOVÁ – Bývalá exšéfka karlovarského stavebního úřadu si změnou územního plánu proměnila svoje bezcenné pozemky v lukrativní stavební parcely.

ZVLNĚNÁ DÁLNICE D47 – Dálnice u Ostravy se vlní a podle silničářů má špatné mosty a další vady. Navíc podle některých expertů byla výstavba mnohonásobně předražena se škodou stovek milionů korun.

PROMOPRO – Předražená zakázka ozvučení českého předsednictví EU, kterou realizovala firma ProMoPro, stála 525 milionů korun. Firma tak stát měla připravit o 388 milionů korun.

PODPORA SOLÁRNÍKŮ – Na dotované výkupní ceně elektrické energie získávají majitelé solárních elektráren 36 miliard korun ročně. Podpora elektrické energie získaná z obnovitelných zdrojů navíc zdražuje cenu proudu.

POŽÁR VINOHRADSKÉHO PIVOVARU – V roce 2000 na území památkové rezervace, kde stála tato unikátní stavba, vznikl developerský projekt. Zapálením památky ušetřil neznámý pachatel investorovi spoustu peněz.

SETUZA – Vinou nevýhodné a tajné smlouvy, kterou posvětil exministr zemědělství Palas, ovládli potravinářský gigant s miliardovým obratem podnikatelé Pitr a Mrázek.

SPOR S NOMUROU – Nomura investovala v IPB, která v roce 2000 zbankrotovala, a stát ji poté prodal ČSOB za jednu korunu. Spory skončily smírem, ČR Nomuře vyplatila 3,6 miliardy korun.

PŘEDRAŽENÝ JUSTIČNÍ AREÁL – Původně stál justiční palác v Brně 805 milionů korun, nakonec to ale bylo 1,87 miliardy korun. Krajský soud za to dostal pokutu 1,9 miliardy korun, 3/4 mu byly odpuštěny.

VIAMONT – Firma Viamont bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka získala státní zakázky za 3,5 miliardy korun. Sám prý firmu před nástupem do funkce prodal a za akcie dostal 750 milionů korun.

OKD – Privatizace této společnosti, které se účastnil Bohuslav Sobotka jako tehdejší ministr financí byla podhodnocena o 20 miliard korun.

LESY ČESKÉ REPUBLIKY – Firma Iva Rittiga měla získat podle NKÚ bez výběrového řízení za 13 milionů korun zakázku na koncepci, která měla poradit, jak má podnik utrácet peníze. Státní podnik si také nechal od Rittigovy firmy vypracovat etický kodex. Za třicetistránkový dokument získala firma 1,72 milionu korun.

ZLATÝ PADÁK SVATOPLUKA SÝKORY – Bývalý šéf Lesů ČR po svém odstoupení z funkce dostal 18 platů. Podle deníku Insider si tak mohl přijít na 10 až 20 milionů korun.

MILIARDA ZA IT SLUŽBY – Zakázky za zhruba miliardu korun na IT služby ve společnosti Lesy ČR získaly v roce 2008 pražské firmy propojené s lobbisty blízkými oranžové květiny.

PREZIDENTSKÁ AMNESTIE ZLODĚJE PROTOKOLÁRNÍHO PERA - ta ukončila vyšetřování hned několika citovaných kauz, o kterých jsem psal ve všech třech dílech tohoto článku a to bez možnosti na náhradu škody.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Rozvoral - profil

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: O nás se bohužel rozhoduje v Bruselu. Mysleme na to u červnových voleb

11:34 Jiří Weigl: O nás se bohužel rozhoduje v Bruselu. Mysleme na to u červnových voleb

Denní glosa Jiřího Weigla