Radek Rozvoral: Česko je nejhorší v čerpání peněz z fondů EU

14. 2. 2014 8:49

Díky rozkrádání a neschopnosti státních úředníků je Česká republika nejhorší ze všech států EU v čerpání financí z euro fondů.

Radek Rozvoral: Česko je nejhorší v čerpání peněz z fondů EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Česko loni z bruselského rozpočtu opět více dostalo, než do něj odvedlo. V plusu jsme byli o 84,1 miliardy korun, což je nejvíc od našeho vstupu do EU. Celkově prý ČR podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana od svého vstupu do rozpočtu EU zaplatila 342,8 miliardy a získala 676,2 miliardy korun, což je kladné saldo 333,4 miliardy korun. Jelikož ale máme takové politiky a úředníky, jaké máme, nedokázali jsme loni vyčerpat ještě dalších deset miliard korun. Letos je dokonce v ohrožení dalších 24 miliard korun. O tom, aby případná ztráta byla co nejmenší, včera v Bruselu jednala nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Kauzy, kdy se v uplynulém období fixlovaly evropské dotace, jsou poměrně známé. Šlo hlavně o regionální operační programy, jako je třeba Severozápad, střední Čechy, kde byly problémy hlavně s nákupem nemocničního materiálu, ale i další programy. Největší problém byl údajně v tom, že jsme měli celkem sedm regionálních programů a v každém takovém regionu se vyskytují tzv. kmotři, kteří mají na naše politiky velký vliv. Nově tak bude pouze jeden program a to takzvaný Integrovaný regionální operační program (IROP). To znamená, že bude pouze jedna kasa, ze které půjdou peníze do krajů, což by mělo údajně regionální kmotry od vlivu odstranit. Stále ale byly tlaky, aby peníze plynuly do krajů dál ve stávající podobě. Z důvodu oslabení hejtmanského křídla uvnitř oranžové květiny, však tlak zeslábl. Tím, že krajské peníze budou na jedné hromádce, bude jednodušší je uhlídat. Pouze budoucnost ale ukáže, zda tato změna bude fungovat, tak jak má.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radek Rozvoral - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…