Radek Sárközi: Případné odvolání Roberta Plagy z funkce ministra školství plně podporuji

07.04.2021 9:01

Stanovisko k odvolání Roberta Plagy z funkce ministra školství

Radek Sárközi: Případné odvolání Roberta Plagy z funkce ministra školství plně podporuji
Foto: Eugen Kukla
Popisek: Předseda spolku Pedagogická komora Radek Sarkozi
reklama

Jakožto prezident Pedagogické komory, největšího školského spolku v České republice, v němž se sdružuje skoro 3 000 ředitelů škol, učitelů a dalších pedagogických pracovníků, případné odvolání Roberta Plagy z funkce ministra školství plně podporuji. Pan ministr dlouhodobě komunikuje pouze s velmi úzkou skupinkou osmi poradců, které si vybral do své konzultační skupiny. Šest z nich jsou pracovníci středních škol, dva základních škol. V jeho týmu zcela chybí například zástupci mateřských, speciálních nebo základních uměleckých škol, což se odrazilo v opomíjení těchto důležitých segmentů vzdělávání. Robert Plaga soustavně obcházel školskou tripartitu, s níž řádně neprojednal ani současný plán na otevírání škol. V loňském roce neprojednal se zástupci zaměstnaců a zaměstnavatelů změny v platech pedagogických pracovníků, což neudělal žádný ministr před ním.

Robert Plaga prosazuje změny, které jsou v přímém rozporu se Strategií vzdělávací politiky ČR do roku 2020 i 2030+, kterou sám připravoval. Osobně považuji Roberta Plagu za nejhoršího minsitra školství v historii samostatné České republiky.

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 15594 lidí

Robert Plaga byl po velmi dlouhé době ministr, proti jehož krokům stávkovali učitelé. Přímo premiérovi si na nekomunikaci ministra s pedagogy stěžovalo v prosinci formou otevřeného dopisu více než 1 300 ředitelů škol, což se nikdy v minulosti nestalo. Velmi negativně jsou mezi učiteli vnímány změny v kurikulu, kdy bez konzultací s odborníky nechal vyškrtat z rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání řadu obsahů ve fyzice, chemii, dějepise nebo hudební výchově. Nejvíce kritiky sklidil Plaga za novelu zákona o pedagogických pracovnících, v níž prosazuje, aby učitele nahradili amatéři bez pedagogického vzdělání, což nemá obdoby v žádné jiné zemi Evropské unie. V neposlední řadě v září zastavil dlouho připravované systémové financování chův k dvouletým dětem v mateřských školách ze státního rozpočtu. Rovněž ukončil projekt Resortní informační systém, který měl pomoci snížit administrativní zátěž ředitelů škol.

Jeho působení na ministerstvu školství se vyznačuje především odkládáním a chaotickým řešením problémů na poslední chvíli. Například novela inkluzivní vyhlášky vyšla 31. 12. 2020 s účinností od 1. 1. 2021.

Text otevřeného dopisu premiérovi, který podepsalo více než 1 300 ředitelů škol ZDE

Pedagogická komora uspořádala několik anket, z nichž vždy vyplunulo, že učitelé hodnotí práci Roberta Plagy velmi negativně. Na otázku, jakou známku by mu dali na vysvědčení, převládala nedostatečná - průměr činil 4,5. A to nejen za uplynulém pololetí, ale i v loňském roce.

Věřím, že nástupce Roberta Plagy bude komunikovat se všemi aktéry ve vzdělávání - nejen s několika vybranými jednotlivci, tedy se zástupci učitelů, rodičů i studentů.

Podrobněji jsem hodnotil práci Roberta Plagy například ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Gagarin se na nás usmál z kosmu

21:55 Přemysl Votava: Gagarin se na nás usmál z kosmu

Je to již 60 let. Byla středa 12. dubna 1961, když z rádia zazněla zpráva agentury TASS. Jurij A. Ga…