Cestou domů přemýšlím, koho asi ta slečna bude v blížících se parlamentních volbách volit. Raději jsem se na to neptal. Jednak jsem nechtěl zdržovat a za druhé nejsem zaměstnancem žádné agentury zaměřené na výzkum veřejného mínění. Nicméně je mi tak trochu smutno z toho, že tato prodavačka dávno již odrostlá dětským střevíčkům, a nepochybně již ve věku voličském, nepozná celer. Jak asi potom pozná tu správnou politickou stanu, která by vyjadřovala její smýšlení, orientaci a přání jako voličky? A dvojnásobně jsem smutný z toho, že její hlas bude mít naprosto stejnou platnost jako hlas můj, nebo jako hlas tetovaného aktivisty vyřvávajícího na náměstí „Čechy Čechům“, aniž si uvědomuje význam tohoto pokřiku, jako hlas moudrého profesora Halíka, který vypadá trochu jako katolický disident, nebo hlas dalšího mudrce, který se třeba jmenuje Pehe. A hlasy dalších a dalších...
Rozhodně bych si tady nechtěl hrát na chytrého a vytahovat se na jiné (a že jsou mezi nimi bez urážky někdy taky pěkní hlupáci). Já třeba vůbec nerozumím ekonomii, problematice kosmického výzkumu a dokonce ani to globální oteplování mi není příliš jasné. Nějak taky nerozumím těm korunovým dluhopisům, které prý byly zcela legální a podle zákona, ale ten kdo si je koupil, je darebák. Taky mi zatím nikdo nevysvětlil, proč bych nemohl nějaký svůj majetek převést na své rodinné příslušníky. Je to snad protizákonné? Vždyť jsem přece před dvěma lety převedl třípokojový byt do vlastnictví svého vnuka. To se nesmí? A za pět let potom zase ten majetek sjednotit. Co když mezi tím vyčerpal nějaké kotlíkové dotace? To se snad přece taky může.
Ekonomii nerozumím. Vím jenom, že umělým snížením ceny koruny jsem byl ze dne na den okraden podobně jako při takzvané měnové reformě v padesátých letech. A když bankéři uměle udržovali několik let nízký kurs, okrádali mne každodenně. Divím se, že proti tomu žádný střadatel neprotestoval. Proč si banka za každou půjčku účtuje téměř lichvářský úrok, ale když půjčuje vlastně moje peníze, které tam mám uloženy, neplatí mi za to ani korunu. Komunisti dávali aspoň dvě procenta. A navíc byly ještě výherní vkladní knížky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV