A čeho že se týká tento nebetyčný hlavolam přijímacích zkoušek? Inu, složitého problému zda písmeno „ě“ je jedním písmenem, nebo snad dvěma, protože se kupodivu čte jako „je“. K řešení bude jistě přizván Ústav pro jazyk český, stanovena příslušná komise a posléze jistě dotázán i Brusel. Upřímně řečeno, takový problém rozumně uvažujícímu člověku neleží ani v patě, ale ministr už volá na koberec ředitele Cermatu (to je ten ústav, který snad vymyslel ty nesmyslné státní maturity a další hovadiny).
Vyprávěl kdysi můj otec, docent analytické chemie (nar. 1904), že na klasické gymnázium do Vysokého Mýta jich bylo do primy přijato 34, už na konci roku stav výrazně redukován, nejvíce studentů vyhozeno v kvartě a oktavánů zbylo už jen osm. Na jejich maturitním tablu (r. 1922) je profesorský sbor nad abiturienty ve výrazné přesile. Naše maturita na Jedenáctileté střední škole (r. 1957) nebyla také žádnou procházkou růžovou zahradou. Předsedou maturitní komise byl jmenován pedagog z konkurenčního ústavu, tedy jakýsi zárodek státní maturity. Vyhozeni čtyři studenti, tři z nich uspěli po prázdninách. Po 35 letech byly požadavky nesporně mírnější, latinu jsem se učil jako ministrant v kostele. Místo toho nás naučili pečlivě pracovat s logaritmickým pravítkem o jehož existenci dnešní maturanti nemají pochopitelně ani potuchy.
Uplynulo dalších 28 let a maturovala moje dcera na Státní konzervatoři (obor zpěv). Naštěstí ještě v roce 1985 nebyly státní maturity. To by byla zcela ztracena. Přestože posléze vystudovala vysokou školu (na AMU promována na magistru zpěvu), neví dodnes co je to čitatel a co jmenovatel (říkala jim lomenec a lomitel). Nikdo mi nedokáže vyvrátit názor, že státní maturita na školách uměleckého směru je naprostým nesmyslem.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?
Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...
Další články z rubriky
9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům
Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.
- 9:16 Jiří Halík: Může být demagog ombudsmanem, nebo ombudsman demagogem?
- 19:19 Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem
- 15:21 Jiří Paroubek: Chce Zelenskyj vyvolat světovou válku?
- 11:15 Pavel Foltán: Ústavní soud = strašák ve službách opozice?
- 9:53 Jiří Weigl: Memento 22. června 1941


