Radim Uzel: Odškodnění za sterilizace

02.01.2017 8:15 | Zprávy

Ze svých studentských let na lékařské fakultě si dodnes vzpomínám na jednu větu v tehdejší oficiální učebnici porodnictví: „Při druhém císařském řezu operatér zpravidla připojí podvaz vejcovodů jako prevenci dalšího těhotenství.“ Není divu, že současným legislativcům a bojovníkům za lidská práva v této chvíli vstávají hrůzou vlasy na hlavě.

Radim Uzel: Odškodnění za sterilizace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Uzel na autogramiádě Lubomíra Štrougala

Císařský řez byl totiž v té době operací naprosto výjimečnou a kdyby někdo před padesáti lety nám, mladým lékařům sdělil, že touto operací bude v budoucnu ukončeno daleko více než každé desáté těhotenství, považovali bychom ho za nezodpovědného fantastu.

Z dnešních bojovných aktivistů však málokdo ví, že přes všechny pokroky v operační technice, chirurgickém šicím materiálu a rozvoj anesteziologie zdravotní riziko opakovaného císařského řezu stále hrozivě vzrůstá. Sám jsem ve svém životě provedl snad stovky takových operací. Ačkoliv je nekomplikovaný císařský řez výkonem relativně jednoduchým a zkušenému operatérovi trvá pár desítek minut, představuje opakovaný řez v původní jizvě už daleko závažnější nebezpečí. A co teprve třetí řez! Často je nutno bojovat s mnohočetnými srůsty a čelit poranění okolních orgánů, zejména močového měchýře.

Staré porodnické pravidlo říká „jednou řez – vždycky řez“. Neplatí sice naprosto stoprocentně, ale samotné těhotenství a porod po předchozím císařském řezu je nutno považovat za rizikové. Neznám žádného porodníka s dlouholetou praxí, který by neviděl případy samovolného roztržení dělohy, vcestného lůžka a jiných život ohrožujících komplikací po takovém opakovaném těhotenství. Dobrovolná sterilizace po dvou císařských řezech je výkonem blahodárným, zejména pokud obě tato těhotenství skončila porodem zdravého dítěte.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…