Radomil Bábek: Boj proti byrokratické hydře aneb Když státní správa nedělá, za co ji platíme

12.05.2021 9:00 | Komentář

Podnikatelské odbory suplují práci státní správy. Podle českého práva mají úřady povinnost poskytovat občanům služby s poradenskou přidanou hodnotou. Tuto funkci české úřady, zvláště vůči podnikatelům a živnostníkům, neplní. Jednají s podnikateli jen z pozice síly, pouze nařizují a vyžadují. Neposkytují pomoc ani rady, takže nezbývá, abychom si pomohli sami. A Podnikatelské odbory to dělají – Podnikatelská poradna je toho hmatatelným důkazem.

Radomil Bábek: Boj proti byrokratické hydře aneb Když státní správa nedělá, za co ji platíme
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů

Právo, daně, účetnictví, Covid programy, legislativní změny, nové zákony a předpisy. Vše potřebné pro živnostníky a podnikatele na jenom místě? Jednoduše, zdarma, v uživatelsky komfortním a bezpečném prostředí? Tak to nám neposkytuje stát, ač by měl, ale nová Podnikatelská poradna Podnikatelských odborů.

PODNIKATELSKÁ PORADNA vznikla už na jaře 2020, jako reakce na nečinnost státu, který se v době pandemie zasekl. Podnikatelské odbory spustily svou Poradnu podnikatelům navzdory nebo právě proto, že ministři chaoticky měnili podmínky ze dne na den. Museli jsme podat pomocnou ruku malým podnikatelům a živnostníkům, kteří se neorientovali v komplikovaných žádostech, které si vzájemně odporovaly. Začali jsme navzdory nepřehledné změti podmínek rozesetých na mnoha webových stránkách rozličných institucí, navzdory zmateným úředníkům, kteří netušili, co platilo včera a co platí dnes. Podnikatelská poradna vznikla proto, že nám stát a jeho úředníci neuměli nebo nechtěli pomoci.

Za rok 2020 jsme v Podnikatelské poradně odpověděli na více než 1000 konkrétních dotazů. Často jsme byli pro poškozené živnostníky a podnikatele prvním a jediným záchytným bodem. Rychle jsme identifikovali nedostatky a chyby podpůrných programů a opatření, či jsme odhalili celé skupiny, které na pomoc od státu nedosáhly, propadly vládním sítem nebo byly z podpory nesmyslně vyloučeny. S těmito informacemi se nám pak často podařilo u vlády prosadit změny ve prospěch malých podnikatelů a živnostníků.

Naše poradenská práce pomohla podnikání jako celku, pomohli jsme různým oborům a dokázali jsme přímo pomoci i konkrétním podnikatelům a živnostníkům. Často jsme museli ve prospěch odpovědi na jediný dotaz oslovit několik ministerstev či úřadů, tak komplikované prostředí vláda nastavila. Mnohdy jsme my poskytli i státním úředníkům odpovědi na otázky, které sami zodpovědět neuměli, protože jim jejich nadřízení nedali dostatek informací. Byla to práce nenápadná, odehrávající se na pozadí, ne na očích, ale o to důležitější a nezbytná. Všem lidem z Podnikatelských odborů, kteří se na tom podíleli, patří velký dík.

Nápor práce na naši Poradnu byl takový, že jsme se rozhodli vytvořit IT řešení, aby práce Poradny byla efektivnější a mohli jsme poskytnout službu a pomoc většímu počtu podnikatelů a živnostníků. Nová podoba Podnikatelské poradny není jen prostým upgradem toho, co vzniklo 1. dubna 2020. Nový kabát znamená více služeb, větší přehlednost a příchod dalších renomovaných odborníků z daňové, účetní, právní nebo mzdové oblasti. Cílem je zrychlit a zjednodušit proces odpovědí a udržet při tom vysoko nastavenou laťku jejich kvality. A pro tazatele, pro podnikatele a živnostníky jsou služby naší Podnikatelské poradny zdarma!

Nová Podnikatelská poradna vznikla bez dotací a bez milodarů od státu. Vznikla jako iniciativa Podnikatelských odborů, kterou finančně podpořily dvě stovky živnostníků a podnikatelů svými dary. Odpovědi našich poradců, nezávislých odborníků, tak nejsou poplatné zájmům státní moci, úřadům a jejich, mnohdy mylnému, výkladu složitých předpisů a práva. Odráží naopak reálný stav věcí s cílem pomoci v boji proti rozrůstající se byrokratické hydře a bránit malé podnikání proti zjevnému nepřátelství státu a vlády.

Dobrá rada je nad zlato, ale nejkratší a nejlepší odpovědí je čin. Právě takovým činem je nová PODNIKATELSKÁ PORADNA.

Radomil Bábek
předseda výboru Podnikatelských odborů

Článek byl napsán pro EuroZpravy.cz. Publikováno se souhlasem Podnikatelských odborů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soud soukromé msty pokračuje

9:49 Zdeněk Jemelík: Soud soukromé msty pokračuje

Od roku 2015 sleduji trestní řízení soudní u liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí n. L. proti lé…