Richard Seemann: ARD - Česko s USA jsou nepřátelé Ruska

17.05.2021 7:37 | Komentář

Veřejnoprávní německá stanice ARD přinesla v sobotu v pořadu „Tagesschau“ komentář k informaci, že Rusko zveřejňuje seznam, že USA a Česká republika jsou „nepřátelské státy“. Napětí mezi Ruskem na jedné straně a Českou republikou a USA na straně druhé dosáhlo nové úrovně a Moskva postavila obě země - zatím jako jediné - na seznam „nepřátelských států“, konstatuje tato nejposlouchanější stanice spolkových zemí.

Richard Seemann: ARD - Česko s USA jsou nepřátelé Ruska
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Na seznamu nejsou žádné další státy. Rusko je zařadilo oficiálně na aktualizovaný seznam „nepřátelských států“, na jehož základě může české velvyslanectví v Moskvě zaměstnávat maximálně 19 ruských občanů, americká ambasáda vůbec žádné. Poté co se dozvěděla nová opatření, americké velvyslanectví v Moskvě oznámilo, že až na několik výjimek do značné míry pozastaví konzulární služby. Vrací se současně k rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina, který minulý měsíc podepsal zákon, který by omezil počet ruských zaměstnanců v diplomatických misích a dalších zahraničních organizacích. Ministerstvo zahraničních věcí v Moskvě odůvodnilo zákaz zaměstnání možným náborem ruských občanů pro tajné služby jiných zemí. Pro mnoho Rusů je tak práce na západních ambasádách atraktivní, protože tam často vydělávají podstatně více peněz než na ruském trhu práce.

Německá stanice poukazuje, že vzájemné diplomatické vyhoštění zapříčinilo, že ruské vztahy s Českou republikou byly extrémně otřesené poté, co Praha v polovině dubna obvinila Moskvu z účasti na výbuchu českého skládku munice v roce 2014. Ta byla solidárně podpořena vyhoštěním ruských diplomatů pobaltskými státy Estonska, Lotyšska a Litvy a Slovenskem či Rumunskem.

Již před tím byly vztahy mezi Washingtonem a Moskvou mimořádně napjaté, kdy obě strany na sebe uvalily sankce. USA také vyhostily ruské diplomaty - jako trest za údajné zasahování do prezidentských voleb v loňském roce a za hackerské útoky. Nový americký prezident Joe Biden oznámil tvrdší směr k Moskvě poté, co byl jeho předchůdce Donald Trump obviněn z přílišné shovívavosti vůči ruské hlavě státu Putinovi. Vztahy také napíná rostoucí napětí v ukrajinském konfliktu a jednání Ruska s uvězněným kremelským kritikem Alexejem Navalným. V této souvislosti v březnovém rozhovoru pro ABC News Biden odpověděl kladně na otázku, zda považuje Putina za „zabijáka“.

Z Prahy zazněla ostrá kritika za označení České republiky, že je nepřátelskou zemi. ARD přitom konstatuje - „české ministerstvo zahraničí odsoudilo kroky Ruska jako další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale s celou EU“ a zvolilo „cestu konfrontace.“ Ruské rozhodnutí podle Prahy je zcela v rozporu s Vídeňskou dohodou o diplomatických vztazích a samo se poškodilo. Má negativní dopady na cestovní ruch, obchod a kontakty mezi občany obou zemí.

ARD v této souvislosti informuje, že předseda Rady EU Charles Michel rovněž hovořil o dalším kroku eskalace, který podkopává diplomatické vztahy a vyzval Rusko, aby plně dodržovalo Vídeňskou dohodu. „Pokusy o rozdělení EU jsou marné. Plná solidarita s Českou republikou,“ napsal Michel na Twitteru. Stanice k postupu Německa v této otázce se však nevyslovuje.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Žádáme umožnění průjezdu pro automobily v Praze 14

21:37 Petice: Žádáme umožnění průjezdu pro automobily v Praze 14

Petice za otevření průjezdu automobilům v ul. K Viaduktu pro rezidenty Hutí, v Praze 14