Richard Seemann: Kurz bojuje o přežití

18.05.2021 13:52 | Komentář

Týdenní zvláštní parlamentní zasedání bude výbušné kvůli problémům lidoveckého spolkového kancléře Sebastiana Kurze. Hlavním důvodem je, že spolkový ministr financí Gernot Blümel doručil vyžadované dokumenty vyšetřovacímu výboru tzv. Ibizského skandálu, který vedl k pádu první Kurzovy vlády, ovšem až poté, co to Ústavní soud nařídil zajistit spolkovému prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi.

Richard Seemann: Kurz bojuje o přežití
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Mezitím byla přidána k projednání hrozící obžaloba proti Kurzovi za falešné svědectví před tímto výborem. Ustanovení § 288 trestního zákona upravuje, že za „nepravdivé důkazy“ u soudu lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 18.5.2021)

3%
hlasovalo: 17024 lidí

Státní zastupitelství pro ekonomiku a korupci obviňuje kancléře, že před výborem „Ibiza“ nevypovídal pravdivě. Přitom vyšetřovatelé nemusí kancléři prokazovat, že úmyslně lhal výboru, ale stačí být prokázán „podmíněný záměr“. V případě soudního řízení je na soudci, aby posoudil důkazy, že Kurzova „prohlášení jsou nesprávná, a akceptoval je tak, že dezinformoval poslance“. Přitom není nutné, aby obžalovaný věděl, že jeho výroky jsou správné, protože pro trestný čin postačují úmyslné falešné důkazy. Rozhodující otázkou je podle právních expertů zda Kurz úmyslně řekl něco nepravdivého.

Kurz v rozhovoru pro veřejnoprávní ORF zdůraznil, že úmyslně neřekl žádnou špatnou věc a odvolal se na presumpci neviny. Přitom však lze očekávat, že dojde k trestnímu oznámení, protože obžaloba předpokládá, že fakta byla dostatečně objasněna a je o nich přesvědčena. Pokud by přesvědčil Kurz, že nepravdivá tvrzení vznikla díky mezerám v paměti, bylo by možné předejít žalobu zaplacením pokuty nebo charitativní prací. Konečné rozhodnutí, zda bude řízení ukončeno zastavením nebo obžalobou, má pak zelená spolková ministryně spravedlnosti Alma Zadičová. Velký vliv na její stanovisko bude mít zřejmě i postoj spolkového prezidenta, který se zatím nevyjádřil

Koaliční Zelení jsou proto opatrní a jak řekl jejich šéf a vicekancléř Werner Kogler, je důležité, aby soudnictví mohlo vyšetřovat nezávisle. „Soudnictví má za úkol vyšetřovat obvinění a hledat, co je usvědčující a ospravedlňující a Zelení jsou ručiteli právního státu,“ prohlásil. Nechal však otevřené, jak by jako člověk reagoval na obžalobu proti Kurzovi.

Generální tajemník FPÖ Michael Schnedlitz znovu vyzval Kurze, aby odstoupil a k jeho požadavku se připojují i poslanci liberální NEOS, kteří označují jeho vládu za „pochybný kabinet“, který poškozuje zemi a důvěru v politiku. Zemský hejtman Burgenlandu Hans Peter Doskozil očekává, že Kurz v případě vznesení obvinění „zareaguje jako státník“. Každý v této roli si musí položit otázku, zda udělal správnou věc, prohlásil přední sociální demokrat.

Právní experti docházejí k závěru , že projednávání případu Kurze s pravděpodobností bude trvat šest měsíců a rozhodnutí padne až na podzim. Pokud bude proti kancléři vznesena obžaloba nezbude mu nic jiného než rezignovat.Vyšlo na Vasevec.cz.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Quod licet lovi, non licet bovi

21:33 Jiří Weigl: Quod licet lovi, non licet bovi

Média v uplynulých dnech informovala o studii WHO, která dokumentuje tragické srovnání výsledků prot…