Richard Seemann: Merkelová chce zavést po svátcích lockdown

13.12.2020 13:21

Během generální debaty v Bundestagu o současné situaci v Německu vedla spolková kancléřka Angela Merkelová kampaň za rozsáhlé uzavření země - lockdown po Vánocích, aby se zpomalil narůstající vzestup pandemie koronaviru. Odvolávala se na doporučení vědecké akademie Leopoldina, že se musí drasticky snížit počet sociálních kontaktů, uzavřít obchody nejméně do 10. ledna a také minimalizovat výuku ve školách. Podle jejího názoru jsou doporučení správná, protože se jinak pandemie znovu dostane mimo jakoukoliv kontrolu.

Richard Seemann: Merkelová chce zavést po svátcích lockdown
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová
reklama

Institut Roberta Kocha (RKI) ve středu oznámil nové maximum s 590 úmrtí na Covid-19 během 24 hodin. Čistě matematicky řečeno, člověk v Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, umírá na virus nebo s virem každé dvě a půl minuty. Počet nových infekcí se zatím zvýšil o 20815 na více než 1,218 milionu. To je zhruba o 3500 více než ve středu minulý týden.

Pokud umožníme o Vánocích příliš mnoho kontaktů byla by to poslední párty s našimi prarodiči řekla emotivně Merkelová v obecné rozpravě, jíž hlavní náplní měl být rozpočet na příští rok.

Nejdůležitějším klíčem k úspěšnému boji proti viru je proto odpovědné chování každého jednotlivce a rodin, které jsou pod mimořádným tlakem. Poděkovala všem občanům, kteří snášejí potíže vyplývající ze současné situace. Merkelová přitom konstatovala, že vláda se snaží ulehčit situaci rodin, pokud je to možné. Poukázala na zvýšení přídavků na děti od příštího roku, daňové úlevy pro osamělé rodiče, snížení solidárního příplatku a zvýšení počtu hrazených dnů na ošetřování dětí. Na druhé straně kritizovala, že trvala dlouho koupě notebooků pro učitele pro výuku svých žáků.

Anketa

Kdo z vybraných politiků má Vaši největší důvěru? (dle abecedy)

hlasovalo: 37802 lidí

Ekonomická opatření se však odráží na vysoké úrovni nového dluhu v rozpočtu na příští rok 2021. Žijeme v pandemii, takže jsme ve výjimečné situaci, řekla Merkelová. Přitom musíme pamatovat také na to, že veřejné dluhy znamenají omezení budoucích výdajů a generační zadlužení. Jde o obtížná a bolestivá rozhodnutích s cílem zachování síly Německa především z ekonomického hlediska, uvedla.

Generální debatu využila Alternativa pro Německo k ostrým útokům na Merkelovou. Šéfka její parlamentní frakce Alice Weidelová obvinila kancléřku z nahodilého a groteskního řešení pandemie. Prohlásila, že omezuji občany a ničí celý průmysl, blokováním života, které způsobí více škody než užitku. Předseda liberálních Svobodných FDP Christian Lindner vyzval k větší předvídatelnosti protikoronavirové strategie spolkové vlády a vládních opatření. Lindner uznal ústřední opatření, jako je nošení roušek a udržování odstupu. Zpochybnil však jednotlivé kroky v boji proti pandemii, jako jsou zákazy vycházení. Protože podle jeho názoru se jedná o čistě symbolická omezení které nepřiměřeně zasahují do svobody lidí a jsou určeny jen pro diváky.

Kdy se bude v příštích a dnech konat další schůzka spolkové a zemských vlád zůstalo zatím otevřenou otázkou. Všechny strany o tom jednají, uvedl mluvčí vlády, ale uvést datum nelze, protože spolková kancléřka nejprve odcestuje na summit EU. Merkelová chce společně se spolkovými zeměmi najít řešení, ale mezi 16 předsedy jejich vlád stále neexistuje shoda. Jedním z důvodů je, že počet infekcí na severu, jihu a jihovýchodě Německa je velmi odlišný. Stále více se však jednotlivé země přiklánějí k lockdownu, který ve středu zavedlo na jihu ležící Bavorsko a ve stejný den oznámilo na povánoční dobu severní Šlesvik – Holštýnsko.

Pokud jde o zahájení očkování, je v prvním čtvrtletí více jak nepravděpodobné, že bude možné provést ho v takovém množství, aby zasáhlo celou šíři populace. Existuje však možnost nejprve očkovat především velmi starou generaci a pečovatele, kteří se o ni starají, tedy oblasti, kde dochází k většině úmrtí. Merkelová se vyslovila pro spravedlivou distribuci vakcín po celém světě a přitom zohlednit i rozvojové země. Je to pozitivním signálem pro všechny obyvatele naší planety, že nebude vyvolených a rozhodující bude ohroženost a nikoliv národnost, řekla ve Spolkovém sněmu.

S každým dnem, kdy počet infekcí v Německu znatelně neklesá, ale naopak vzrůstá, se podle listu „Handelsblatt“ nevyhne tvrdému lockdownu na konci příštího a následného měsíce. . Opírá se o prohlášení známého německé virologa Christiana Drostena, jemuž se jeví toto opatření jako nevyhnutelné. Čtvrteční berlínský prestižní list „Tageszeitung“ navrhuje okamžité vyhlášení tvrdých protipatřeních, protože to povede během příštích dvou týdnů k omezení šíření infekce a v lednu již zemře méně lidí.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Poručíme větru dešti

21:04 Karel Januška: Poručíme větru dešti

Soudci z ulice. Včerejší schůze pokračuje dnes a zítra. Poslanec je trestně stíhaný za svůj projev v…