Richard Seemann: Německo-izraelské stanovisko k holocaustu

23.01.2022 13:31

Německá ministryně zahraničí Annaleny Baerbocková a izraelský ministr zahraničí Yaira Lapida vydaly společné stanovisko k jednomyslnému přijetí rezoluce OSN proti popírání a překrucování holocaustu, kterou společně vypracovaly.

Richard Seemann: Německo-izraelské stanovisko k holocaustu
Foto: Archiv
Popisek: Jména českých obětí holocaustu na zdi Pinkasovy synagogy v Praze

Jsme hluboce znepokojeni dramatickým nárůstem popírání, překrucování a revizionismu holocaustu a současným fenoménem srovnávání současných politických debat a šoa. Taková přirovnání jsou zvráceností historie. Urážejí muže, ženy a děti, kteří byli zbaveni svých práv, pronásledováni a zavražděni. Tato srovnání představují formu antisemitismu a jsou v přímém rozporu s definicí holocaustu Mezinárodní aliance pro připomenutí holocaustu a její definicí popírání a překrucování holocaustu.

Připravují půdu pro předsudky a nenávist a v konečném důsledku ohrožují naše společnosti. Podpora vzpomínek a vzdělávání souvisejících s holocaustem a boj proti antisemitismu, rasismu a xenofobii jsou prioritami našich vlád a naší společnosti. Je naší povinností pamatovat si, učit se a čelit rostoucímu revizionismu, popírání a překrucování holocaustu – online i offline.

Toto usnesení vyzývá členské státy, agentury OSN a subjekty ze soukromého sektoru, jako jsou technologické společnosti, aby přijaly aktivní opatření proti znepokojivému trendu popírání a zkreslování holocaustu a aby podporovaly vzdělávání, výzkum a připomínání holocaustu. Je to důležitý příspěvek k boji proti antisemitismu a naší společné morální povinnosti právě teď, kdy si připomínáme 80. výročí konference ve Wannsee. Formálně zpečetil systematické pronásledování a vraždění Židů v celé Evropě.

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26737 lidí

Naší vážnou povinností vůči všem obětem a pozůstalým je nikdy nezapomenout. Přijímáme svou odpovědnost za zachování a ochranu historických faktů holocaustu, který vedl k vyvraždění třetiny židovského lidu a dalších menšin. Holocaust bude navždy varováním pro všechny lidi před nebezpečím nenávisti, bigotnosti, rasismu a předsudků. Dnešní konsensus jasně ukazuje, že popírání holocaustu je téma, na kterém mezinárodní společenství stojí společně a mluví jedním hlasem. Jsme odhodláni připomínat si oběti a zajistit, aby se hrůzy minulosti nikdy neopakovaly.

Současně německá ministryně zahraničí vydala prohlášení, že za toto utrpení nesou vinu také úředníci spolkového ministerstva zahraničí, kteří se dali do služeb zločinů a genocidy nacistického režimu. Stali se ochotnými pomocníky bezpráví. Tato kapitola dějin pro nás musí být podnětem: nic podobného se už nikdy nesmí opakovat. Naopak: každý, kdo nese odpovědnost ve státní službě, se musí především hlásit k právu a lidskosti, nikoli k moci. Nedílnou součástí školení na Spolkovém ministerstvu zahraničí je proto kritické prověřování role, kterou hrálo Spolkové ministerstvo zahraničí v době nacionálního socialismu. Kromě toho vedeme všechny zaměstnance, kteří se účastní školení, ještě více na to, aby si uvědomovali antisemitismus a začali jednat, když se s ním setkají.

Od nynějška to bude všem zaměstnancům po celém světě připomínat Mezinárodní den památky obětí holocaustu 27. ledna. A ještě zřetelněji se budeme věnovat otázkám diverzity a antidiskriminace v rámci školení, aby naši zaměstnanci zůstali ostražití.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Mezihvězdný průzkumník se vzdálil z dosahu lidské blbosti

9:01 Miroslav Macek: Mezihvězdný průzkumník se vzdálil z dosahu lidské blbosti

Pondělní glosy Miroslava Macka