Richard Seemann: První máj ve znamení krize

02.05.2012 19:45 | Zprávy

Stovky tisíc občanů účastnilo se prvomájových shromáždění i v německy hovořících zemích: v Německu, Rakousku, Švýcarsku či Lucembursku. V samotné spolkové republice se přibližně 400 tisíc lidí setkalo na čtyřech stech odborářských shromážděních pod heslem „Dobrá práce pro Evropu. Za spravedlivé mzdy a sociální jistoty“.

Richard Seemann: První máj ve znamení krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace odborů

Centrální setkání se letos konalo ve Stuttgartu, kde se předseda Německého odborového svazu DGB Michael Sommer vyslovil pro program konjunktury místo programu úspor v Evropě. Ubezpečil, že odbory neustoupí od požadavku uzákonit minimální mzdu ve výši 8,5 euro na hodinu. Předseda sociálně demokratické strany Sigmar Gabriel tento požadavek podporuje, proti němu se však postavila spolková kancléřka Angela Merkelová. Jednotnou zákonnou minimální mzdu považuje za falešnou. Prezident zaměstnaneckého svazu Dieter Hundt navíc odmítá odborářskou kritiku vzestupu krátkodobé práce, protože umožňuje zaměstnávat dlouhodobě nezaměstnané.

Naproti tomu výzva německých odborů k l. květnu zdůrazňuje, že nezaměstnanost naopak vzrůstá a chudoba se šíří. Finanční krize přerůstá v sociální, a pro záchranu bank by se muselo drasticky zvýšit zadlužení státu. Ty jsou nyní samotné v tlaku, který přenášejí na obyvatele. Není vinou zaměstnanců, že spekulanti zavlekli světovou ekonomiku k zhroucení. O minimální mzdu, tarifní nezávislost a sociální jistoty je nutno tvrdě bojovat, praví se v májovém prohlášení DGB. V závěru pak vyzývá k odmítnutí fiskálního paktu a s ním spojené dluhové brzdy. Žádá evropský Marshallův plán pro růst a zaměstnanost, jakož i účinný boj proti nezaměstnanosti, zejména pro nově na trh práce vstupující mládež. „Spravedlivý pořádek na pracovním trhu a více jistot ve stáří. Demonstrujeme proto v Německu pro dobrou práci ve prospěch Evropy, spravedlivé mzdy a sociální jistotu“, uvádí prohlášení.

V obdobném duchu zní i výzva představenstva Švýcarského svazu odborů SGB k l. máji 2012 s heslem „Větší ochranu mzdy a důchodů“. Upozorňuje, že jedno procento švýcarského obyvatelstva má ve svém vlastnictví více majetku než zbývajících 99 procent. Přes tento stav do nebe křičící nespravedlnosti vyhlubují majetní dále příkop mezi chudými a bohatými. Dělí se o miliardové daňové dary na úkor ochrany a práv pracujících. Je nejvyšší doba rozhodného odporu, praví se ve výzvě švýcarských odborů. Oficiální demonstrace byla za účasti tisíců přítomných uspořádaná l. máje v Curychu pod hesly SGB. K demonstraci se připojili i členové odborů Unia, kteří žádají zastavení mzdového dumpingu. Tradičně byla mezi nimi i silná skupina Palestinců, žádající svobodu pro všechny politické vězně v Iránu. Na shromáždění vystoupil prezident SGB Paul Rechsteiner, zástupce svobodných egyptských odborů Kamal Abbas i známý bernský spisovatel Pedro Lenz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…