Richard Seemann: Sociální demokraté drtivě vyhráli ve Vídni

12.10.2020 21:39

Nedělní volby do zemského vídeňského sněmu a městských okrsků podle předběžných výsledků vyhrála přesvědčivým způsobem Sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ). Není pochyb o tom, že její 59letý starosta Michael Ludwig tak obhájil své místo.

Richard Seemann: Sociální demokraté drtivě vyhráli ve Vídni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vídeňský "Manhattan" u Dunaje

Ve stočlenném sněmu získala SPÖ čtyřicet sedm mandátů a z dvaceti tří okrsku až na jeden všechny, o který usiluje lidová strana ÖVP. Ta se stala druhou nejsilnější stranou, když postoupila ze čtvrtého místa a obsadila dvacet mandátů, na místo Svobodné strany Rakouska. Ta ztratila dvacet pět mandátů a nyní jich má pouze devět. To je stejně jako liberální NEOS. Koaliční Zelení posílili a umístili se ziskem patnácti poslanců na třetím místě. Zcela ztroskotal Team HC bývalého předsedy Svobodných Heinze -Christiana Stracheho.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29291 lidí

Volební účast na naše poměry byla vysoká a pohybovala se kolem šedesáti procent. Vzhledem k vysokému počtu korespondenčních hlasů voličů, kterých bylo čtyři sta tisíc a činí tak třetinu odevzdaných hlasů, konečné ohlášení výsledků bude ve večerních hodinách nebo v úterý ráno. V zásadě však by neměly mít již vliv a vést k převratným změnám. Podle voleních agentur půjde o „kosmetické úpravy“ maximálně.

Sociální demokraté si mohou na základě výsledků voleb vybrat svého koaličního partnera. Starosta Ludwig se nechtěl po vyhlášení předběžných výsledků vyjádřit komu dá přednost. Svobodné ovšem předem z jednání vyloučil. Zelení oznámili, že by rádi pokračovali ve spolupráci jako dosud. Lidovci a NEOS vyjádřili ochotu do koalice vstoupit. Koaliční jednání budou zahájena až v příštích dnech a mohou trvat i několik týdnů.

Jedná se o první velké volby od začátku koronavirové krize a od vytvoření tyrkysově zelené spolkové vlády lidovců se zelenými. Výsledek těchto voleb má nejen důsledky pro budoucí politiku v hlavním městě. Vyvstává řada otázek. Co volební vítězství starosty SPÖ bude znamenat pro situaci jeho strany v jejich vedoucích orgánech? Jak bude reagovat FPÖ na vysokou ztrátu hlasů ve vídeňských volbách? Zůstane hlavní město v pozornosti lidoveckého kandidáta Gernot Blümela a opustí své místo spolkového ministra financí na úkor zástupce starosty? Zůstane v tyrkysově zelené spolkové vládě všechno stejné, když bude ve Vídni znovu červeno - zelená koalice? A vsadila šéfka NEOS ve Vídni na správného nástupce? Na to odpoví teprve příští dny.

Bezesporu však úspěch SPÖ bude povzbuzením pro sociálně demokratické evropské strany, které se potýkají s problémy.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Škoda, že udavačství není olympijským sportem

13:07 Miroslav Macek: Škoda, že udavačství není olympijským sportem

Úterní glosy Miroslava Macka