Richard Seemann: Sovětská armáda patří mezi osvoboditele, soudí Joachim Gauck

15.05.2015 10:59

Německé sdělovací prostředky věnují velkou pozornost sedmdesátému výročí ukončení druhé světové války. Veřejnoprávní televize ještě ve středu přinášela snímky o nacistických zvěrstvech v posledních hodinách války v Praze a hořících budov na Staroměstském náměstí.

Richard Seemann: Sovětská armáda patří mezi osvoboditele, soudí Joachim Gauck
Foto: Martin Koller
Popisek: Oslavy v Plzni

Vyzdvihují přitom vystoupení spolkového prezidenta Joachima Gaucka, který obdobně jako Richard von Weizsäcker před třiceti lety, 8. květen označil jako den osvobození Němců od nacionálního socialismu. 

Na rozdíl od svého předchůdce, jehož projev odpovídal západní orientaci staré Spolkové republiky, zařadil nyní Gauck výslovně sovětskou armádu do řady osvoboditelů.

Oproti Weizsäckerovi, který jako frontový voják vinu Wehrmachtu na válečných zločinech ještě vágně hodnotil, Gauck vyslovil jednoznačný odsudek že „Wehrmacht je vinen na těžkých a nejtěžších zločinech“. 

V této souvislosti především poukázal na osud pěti milionů zajatých Rudoarmějců, kteří z rukou Němců prožili nepředstavitelné martýrium, kterým podlehla polovina svými životy.

Další mýtus, který byl rozšířen díky přežívajícímu účelovému výkladu, že pouze sovětská armáda hromadně znásilňovala německé ženy.  

Letos vydaná kniha význačné německé historičky profesorky Miriam Gebhardtové dokumentuje, že totéž se dělo ze strany Američanů, Britů a Francouzů. Postihnuto bylo téměř milion žen, z nichž polovina v západní a druhá ve východní části země.

Nejstrašnější však byly ztráty na lidských životech. Z toho hlediska je nutno vysoce hodnotit postoj současných německých politiků vůči národům Sovětského svazu, především ruskému, které ztratily dvacet miliónů svých občanů.

Vystoupení německého spolkového prezidenta a položení věnců v Moskvě kancléřkou Angelou Merkelovou a ve Volgogradu ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem se v této době považuje za důležité politické gesto.

Německé sdělovací prostředky přitom hodnotí i postoj ruských politiků vůči Německu. Jak zdůrazňují prezident Vladimir Putin přes rozdílné názory, které panují mezi Berlínem a Moskvou ohledně ukrajinského konfliktu označil Německo jako „partnera a přítele“. Uvítal účast Merkelové v Moskvě a zdůraznil, že Sovětský svaz ve druhé světové válce nebojoval proti Německu, protože samotné se stalo první obětí nacistů. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…