Richard Seemann: Stopy atentátu ve Vídni vedou také do Švýcarska a SRN

10.11.2020 21:39

Pachatel vídeňského atentátu, který zavraždil čtyři osoby a 23 zranil zřejmě v červenci uspořádal ve Vídni setkání džihádistů z Německa a Švýcarska. Podle zpráv v médiích se pravděpodobně jedná o dva 18 a 24leté muže, kteří byli po útoku ve Vídni zatčeni ve švýcarském Winterthuru.

Richard Seemann: Stopy atentátu ve Vídni vedou také do Švýcarska a SRN
Foto: pixabay.com
Popisek: Atentát, ohrožení - ilustrační foto
reklama

Nevylučuje se, že 20letý zastřelený atentátník před svým činem zavítal do Švýcarska. Setkání ve Vídni se konalo bezprostředně před jeho cestou na Slovensko, kde chtěl koupit munici pro svou útočnou pušku. V této souvislosti podle oficiální rakouské agentury APA schůzku džihádistů sledoval rakouský Spolkový úřad pro ochranu ústavy a boj proti terorismu (BVT). V této souvislosti švýcarská veřejno-právní rozhlasová a televizní společnost (SRF) uvádí, že byl ve spojení s Curyšským státním zástupcem.

Anketa

Věříte, že islámské radikály lze převychovat?

1%
99%
hlasovalo: 12205 lidí

V pátek oznámil německý Spolkový úřad kriminální policie (BKA), že vídeňský vrah byl napojen též na Německo. Konkrétně byly prohledány byty a obchodní prostory čtyř lidí v Dolním Sasku, Hesensku a Šlesvicku-Holštýnsku. Dva ze čtyř lidí se setkali s vídeňským útočníkem před několika měsíci ve Vídni a další osoby s ním byly v kontaktu přes internet. Schůzka se měla konat v červenci, jak potvrdil i mluvčí německého spolkového prokurátora v Karlsruhe. Oba muži jsou již zapojeni do dvou probíhajících trestních řízení proti terorismu, protože opakovaně publikovali své extremistické názory v kantonu Curych. Například imám mešity An’Nur byl usvědčen z volání zabíjení nepraktikujících muslimů a deportován do Somálska. Samozvaný „Emir ze Winterthuru“ byl pak odsouzen švýcarským spolkovým trestním soudem k 50 měsícům vězení.

Zatím v Rakousku byli v neděli vzati do vazby další dva podezřelí z prostředí pachatele. S nimi a osmi podezřelými, kteří byli v pátek převezeni do vazby, jsou obviňováni že se mohli podílet na přípravných činech atentátníka nebo o tom věděli.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Opatření vlády evidentně nevedou k zlepšení situace

21:37 Petice: Opatření vlády evidentně nevedou k zlepšení situace

Dopis poslancům k hlasování o prodloužení nouzového stavu