Richard Seemann: Švýcaři mobilizují, Česko je odstrašující

20.10.2020 21:16

Vzhledem k prudce narůstajícímu počtu případů koronaviru na území konfederace přijala Spolková rada opatření, která jsou platná v celém Švýcarsku. Především požadavek, že rouška se zavádí ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorách. Dosud tomu tak bylo v mnoha, ale ne ve všech kantonech a byl zaveden teprve 6. července ve veřejné dopravě. Nošení roušek počínaje dětmi staršími 12 let nyní platí ve všech kostelech, kinech, na diskotékách, v muzeích, u lékaře nebo na poště, ale také na nádražích, letištích, zastávkách autobusů a tramvají.

Richard Seemann: Švýcaři mobilizují, Česko je odstrašující
Foto: pixabay.com
Popisek: Švýcarská vlajka

Spontánní shromáždění na veřejných prostranstvích více než 15 osob jsou od pondělí zakázána. V uzavřených je limit pět lidí. Organizované shromáždění, jako jsou schválené politické demonstrace, jsou za určitých podmínek, jako je například nošení roušek, stále možné. Sportovní a kulturní akce s více než tisíci návštěvníky jsou také možné, s výjimkou kantonu Bern, pokud jsou dodržovány koncepty hygienické ochrany.

Přísná pravidla platí i po soukromá setkání. Musí být určeno, kdo na kterém místě sedí, stejně tak musí být vedeny kontaktní údaje o všech hostech. V restauracích, barech a klubech, ať už uvnitř nebo venku, se může jíst a pít jen vsedě. V tanečních sálech může zůstat pouze sto lidí současně namísto předchozích 300 a musí také uvést své kontaktní údaje.

Pokud to pracovní možnosti umožňují, zaměstnavatelé by měli plně využívat možnosti práce z domova. Denní stacionáře, školy a univerzity musí zachovávat koncepci protivirové ochrany a mohou při činnosti požadovat nošení roušek. A konečně, kantony a spolková vláda se dohodly, společně s vědeckou komunitou, na celošvýcarských jednotných pravidlech nebo doporučeních pro nošení roušek na soukromých akcích a při práci z domova.

Opatření vyhlášená Spolkovou radou zasáhnou i sport. Od pondělí jsou fotbalové a hokejové stadiony v Bernu omezeny na maximálně tisíc diváků. Očekává se, že brzy bude následovat řada kantonů, včetně Curychu a Basileje, s cílem snížit riziko přenosu koronaviru.

Právě stanovená ochrana na sportovních stadionech je velmi chválena a podle statistik také účinná. Jde o to, že mnoho lidí často neví, že jsou nakaženi a pohybují se zde volně. Musí se proto rozhodně jednat právě tady, zdůrazňují sdělovací prostředky.

Společnými opatřeními se má zastavit diskuse o tom, kdo co dělá a kdo je za co odpovědný, uvedla na mediální konferenci spolková prezidentka Simonetta Sommarugová, když neskrývala svou nelibost nad váhavým a špatně koordinovaným přístupem kantonů.

Jako odstrašující příklad demonstrují Švýcaři na současné situaci u nás. Poukazují, že sotva uplyne den, aniž by Česká republika hlásila nová rekordní čísla. Z modelové země, která jako první v Evropě v březnu zavedla požadavek roušek, se však stalo problémové dítě. Odborníci připisují tragický vývoj skutečnosti, že opatření byla v létě uvolněna příliš rychle a v rozporuplné komunikaci mezi úřady a odpovědnými vědci zdůrazňují švýcarské sdělovací prostředky.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: O nás se bohužel rozhoduje v Bruselu. Mysleme na to u červnových voleb

11:34 Jiří Weigl: O nás se bohužel rozhoduje v Bruselu. Mysleme na to u červnových voleb

Denní glosa Jiřího Weigla