Richard Seemann: V Praze došlo k setkání nových ministrů zahraničí Česka a Rakouska

01.01.2022 7:29 | Komentář

Hranice mezi Rakouskem a Českou republikou musí zůstat i přes pokračující pandemii otevřená. Shodli se na tom na jednání v Praze rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg (ÖVP) a jeho český protějšek Jan Lipavský (Piráti). „Jaro 2020 se za žádných okolností nesmí opakovat,“ řekl Schallenberg, podle kterého byla pandemie „bohužel dominantním tématem“ rozhovoru, zdůraznila ORF.

Richard Seemann: V Praze došlo k setkání nových ministrů zahraničí Česka a Rakouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

Hranice musí zůstat otevřená, aby nedošlo k nepříznivému ovlivnění ekonomiky a desítek tisíc dojíždějících na jejich cestách do práce – ty jsou „životně důležité“. Varianta Omicron ukázala, jak je situace nepředvídatelná. Zda se nové varianty objeví v nejbližších týdnech, podle Schallenberga nikdo neví. Také podle Lipavského nikdo nechce, aby se hranice znovu uzavřely. Spolupráce i v otázkách pandemie je výborná a taková musí zůstat i do budoucna. "Hodně jsme se naučili ze situace na jaře 2020," řekl Lipavský. Schallenberg se se svým českým protějškem také zabýval tématem atomové energie. Bylo konstatováno,, že se na tom Rakousko a Česká republika neshodnou. Člověk je však „vděčný za otevřenou výměnu informací“ a Schallenberg vyjádřil naději, že dosavadní informační politika v ČR se nezmění, informovala rakouská veřejnoprávní televize.

K vzájemné návštěvě došlo v době kdy de facto došlo k rekonstrukci obou vlád, české na základě volebního vítězství pětikoalice a rakouské v důsledku definitivního jmenování nového rakouského kancléře Karl Nehammera namísto Sebastiana Kurze, který opustil politickou scénu a který má podle posledních informací médií novou práci. V souladu s tím bude příští rok pracovat jako „globální stratég“ pro technologického investora a Trumpova podporovatele Thiela německo-amerického technologického investora. Pětatřicetiletý bývalý nejmladší evropský premiér potvrdil, že bude od prvního čtvrtletí pracovat jako „globální stratég“ pro Thiel Capital, uvedly vídeňské „Kronenzeitung“ a zpravodajský portál „Heute“ s odvoláním na Kurze.

Rakouská média už bezprostředně po jeho rezignaci ze všech politických funkcí na začátku tohoto měsíce spekulovala o tom, že Kurze bude najat Peterem Thielem do high-tech firmy v kalifornském Silicon Valley. Rodák z Frankfurtu Thiel byl jedním ze zakladatelů online platební služby PayPal a prvním externím investorem Facebooku, dnes Meta. Založil také společnost pro analýzu dat Palantir, jejíž monitorovací software používá i vláda USA. Thiel je považován za politicky konzervativního a podpořil exprezidenta Donalda Trumpa dary na jeho prezidentskou kampaň. Jak uvádí "Today", Kurz a Thiel se znají mnoho let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…