Richard Seemann: Ve Švýcarsku bude trestná homofobie

13.02.2020 10:21

Diskriminace sexuální orientace bude ve Švýcarsku trestným činem. Stane se tak na základě víkendového referenda, které bylo přijato s 62 procentní většinou helvetských voličů.

Richard Seemann: Ve Švýcarsku bude trestná homofobie
Foto: pixabay.com
Popisek: Registrované partnerství - ilustrační foto
reklama

Švýcarsko sice již v roce 1942, tedy v době kdy bylo obklopeno vítězící Třetí říši, která za homosexualitu posílala do koncentráků, ji vyňalo z činů porušujících zákony. Ale teprve před dvěma léty v parlamentě byla přijata zákonná norma na ochranu před homofobií. Avšak nejsilnější síla v zákonodárném sboru křesťansko - konzervativní populistická Demokratická unie EDU si vynutila, že o tom bude muset rozhodnout lidové hlasování, protože z jejího pohledu je tím omezena svoboda vyznání a mínění a tím uzákoněna cenzura.

Sociálně demokratický iniciátor zákonné reformy Mathias Reynard prohlásil oznámení výsledků referenda za historický den. Pozitivní její výsledek se podle jeho slov stalo „velkolepým signálem pro všechny, kteří se již v minulosti stali obětmi diskriminace a současně se tak stal součástí antirasistické trestní normy v rámci švýcarského práva“. V budoucnosti tak nebude trestné jen to, kdo veřejně podněcuje k nenávisti nebo diskriminaci proti určitým etnickým nebo náboženským skupinám, ale kdo homosexuály ponižuje a vylučuje ze společnosti.

Zatím zákon zaručoval pouze ochranu konkrétních osob, proti nimž směřovali individuální útoky za jejich vyznání nebo sexuální orientaci. Kdo však veřejně urážel tyto skupiny byl beztrestný, protože se to řadilo do kategorie svobody mínění a vyjadřování.

Výsledky referenda přitom potvrdily mentalitu jednotlivých skupin voličů. V tradičních konzervativních Uri, Schwyz a Appenzell nezískalo referendum podporu a většinu pak obdrželo v tradičních progresivních západošvýcarských kantonech . V zásadě se však zřetelná většina Švýcarů postavilo za vládu a parlament, která proti diskriminační zákon prosazovala a odmítla postoj konzervativních a evangelicky orientovaných skupin, které byly rozhodně proti němu.

To se však nepodařilo v druhém referendu iniciovaným Švýcarským svazem nájemníků proti zvyšování nájemného a cen bytů. Odmítnuta byla 57 procentní většinou jimi navrhovaná iniciativa, že by státní dotací měla být podpořena bytová výstavba. Proti se již postavil parlament se zdůvodněním, že by šlo o hluboké narušení bytového trhu, který by pak nebyl vůbec schopen zvládnout vzniklou situaci. Podle názoru odpůrců, které nakonec převážilo, musí tento problém autonomně rozhodovat každý kanton a obec švýcarské konfederace podle svých možností.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

18:38 Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

Polední tisková konference vlády otřásla zemí. „Od zítřka nastává v naší zemi lockdown,“ shnruje děn…