Richard Seemann: Ve Vídni se konala velká protivládní demonstrace

08.03.2021 7:37

Tisíce účastníků se v sobotu zúčastnily ve Vídni demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením a na projevu šéfa parlamentního klubu Svobodných FPÖ Herberta Kickla v Prátru.

Richard Seemann: Ve Vídni se konala velká protivládní demonstrace
Foto: Screen: Youtube
Popisek: Policejní zásah proti útočníkům ve Vídni.
reklama

Ten obvinil Kurzovu vládu z „mocenském šílenství“, které rozděluje společnost za pomoci propagandy v médiích, což jeho publikum doprovázelo obvyklým skandováním „lživý tisk“. Politika EU v oblasti zdraví je „harmonizovanou mocenskou hrou“, protože „tam nahoře nám chtějí vládnout“, prohlašoval Kickl a neopomenul připomenout návštěvu kancléře v Izraeli. Jeho slova, že existuje „zdravotní apartheid“, který v současné době je jedním z projevů „otroctví“, byla doprovázena z davu antisemitskými výkřiky.

Demonstrující nedodržovali hygienické vládní předpisy a v jejich řadách byli nositelé roušek v menšině. Výzva je nosit a udržovat požadovaný odstup, se setkala se smíchem. V Prátru došlo k ojedinělým střetům mezi demonstranty a protestujícími, proti jejich vystoupení. Policie k obnovení pořádku použila také pepřový sprej a nakonec shromáždění rozpustila. Mezi účastníky byli představitelé krajní pravicové scény a mezi nimi se pohyboval bývalý vicekancléř a šéf FPÖ Heinz-Christian Strache.

Anketa

Má poslanec Lubomír Volný vaši důvěru?

34%
66%
hlasovalo: 14017 lidí

Původně se první setkání konalo u Karlova kostela. Odsud se přesunulo na okružní třídu ve středu Vídně, kde došlo k přílivu dalších demonstrantů. Zmobilizovaná policie kontrolovala nošení roušek a povinné vzdálenosti - což vyústilo v první střety s demonstranty. Již ve dvě hodiny odpoledne byla nakonec nucena zakročit na náměstí Marie-Theresie a tamní setkání zde rozpustila. Kickl s davem se odtud přemístil na náměstí Hrdinů, kde přednesl spontánní projev proti vládním opatřením. Prohlašoval, že jde zatím o „předehru“ podporovanou „ocelovými přilbami korony ve vládních úřadech“ a „špinavými lidmi“ na ministerstvech. Na shromáždění byla přítomna řada dalších členů vedení FPÖ.

Jsem na vaší straně, pokud jde o získání našich občanských práv zpět, zdůraznila poslankyně Dagmar Belakowitschová. Generální tajemník strany Michael Schnedlitz vyzýval, že je nutno bojovat za dosažení společného cíle, kterým je odchod současného spolkového kancléře což bylo doprovázeno souhlasnými výkřiky davu “Kurz musí pryč“. Proti dalšímu pokračování demonstračního průvodu, který skončil v Prátru se pokoušeli zabránit desítky cyklistů, kteří jim zablokovali další cestu. Nakonec policie uzavřela mosty přes Dunajský kanál a její mluvčí uvedl, že přitom musela mnohokrát zasáhnout. Řada demonstrantů byla tak zadržena, mimo jiné pro nedodržování opatření proti Covid-19 a neuposlechnutí výzev k rozchodu. Bude proti nim úřady vedeno řízení pro nedodržování vládních protiepidemických opatření a narušování veřejného pořádku.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Esej o rozpojeném světě

14:37 Petr Hampl: Esej o rozpojeném světě

Ve španělském filmu Divoké příběhy se odvíjí děj jedné z epizod tak, že řidič zakřičí na jiného řidi…