Při vší úctě vůči památkářům, je dobře, že v tomto případě na jejich námitky ohled brán nebyl, neboť v tomto případě jejich protesty po právu mají jít stranou.
Ten hlavní aspekt okřídleného lva totiž není primárně estetický, nýbrž symbolický. Adam Smith ve svém díle „Bohatství národů“ je otcem nejen moderní ekonomie, ale i silným obhájcem liberalismu a kapitalismu.
Stát, který Smith obhajuje, je stát malý, který lidi chrání před zločinci, brání před agresory, rozsuzuje spory mezi nimi, ale jinak do jejich životů nijak aktivně nezasahuje, nechává je na pokoji. Prostě liberální ideál státu.
S jednou výjimkou. Adam Smith moudře státu přisuzuje další funkci navíc: stavění pomníků a památníků a následné pečování o ně. Pomníky a památníky mají totiž důležitou občanskou a občanství-formující funkci. Vychovávají nás jako občany a ukazují, jakou společností jsme a vlastně chceme být.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: rozhlas.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…