Jednu podstatnou novinku však obsahuje. Bez diskuze a publicity se do textu novely dostal sporný návrh České konference rektorů, který rektorům umožňuje úplné převzetí moci nad všemi fakultami. Podle opozice a kritiků z řad akademiků tak návrh představuje dosud nevídaný útok na akademické svobody.
Sníží se transparentnost?
V současnosti mají fakulty své pravomoci přesně dané zákonem. Mezi klíčové z nich patří zodpovědnost nad hospodařením s vlastním rozpočtem a rozhodování o pracovněprávních vztazích. Novela jde opačným směrem a umožňuje pomocí vnitřních předpisů soustředit veškerou moc do rukou rektorů a nadměrně centralizovat řízení vysokých škol.
Nejde přitom o nijak zanedbatelné částky, které by se nově dostaly pod kontrolu jednotlivců. V případě největší tuzemské veřejné vysoké školy, Univerzity Karlovy v Praze, přesahuje 8 miliard korun. Nezanedbatelné jsou ale i rozpočty ostatních univerzit. Například Univerzita Pardubice každý rok disponuje více než jednou miliardou.
Dohled nad rozpočtem vysoké školy připadá akademickému senátu. Ten však v současné době postrádá nezávislost na vedení školy, jelikož jeho pravomoci jsou v současné době spíše symbolické a s výjimkou formálního schválení celkového rozpočtu senát nemá právo jakkoliv zasahovat do finančních operací ani jiných důležitých aspektů chodu vysokých škol a fakult.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV