Rudolf Kučera: 17. listopad

17.11.2013 10:50 | Zprávy

Existuje symbolická souvislost mezi 17. listopadem 1939 a 17. listopadem 1989 v policejním zásahu proti českým studentům. Oba zásahy jakoby probudily českou veřejnost, která si uvědomila, že státní a policejní moc je schopná jakékoli brutality, aby dosáhla svých cílů. Pak jsou tu ovšem rozdíly mezi oběma událostmi, dané přirozeně tím, že mezi nimi je padesát let a jednalo se o odlišný historický a společenský kontext.

Rudolf Kučera: 17. listopad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

Především se ale jednalo o povahu státní moci a její cíle. V roce 1939 šlo o počínající nacistickou okupaci v rámci Protektorátu Čechy a Morava za vlády říšského protektora von Neuratha. Tehdy chtěli nacisté odradit českou veřejnost od jakýchkoli protiokupačních vystoupení a aktivit a demonstrovali to na českých vysokých školách, jejich uzavřením a perzekucí řady studentů. Měla tím být zasažena česká inteligence jako potencionální aktivní protiokupační síla, s níž byla navíc spjata velká část společnosti. V roce 1989 bylo naopak snahou, a nevíme dodnes, kdo všechno se na tom podílel, probudit českou veřejnost z jejího normalizačního spánku a donutit ji, aby vstala od večerních televizí a šla do ulic. To, že policie brutálně zasahuje proti studentům a jednoho z nich údajně zabijí, mělo být úvodním aktem odstoupení komunistické vlády od moci a její předání do rukou jiné moci.

V roce 1939 tedy šlo o brutální zásah, jenž měl ochromit českou veřejnost, aby zapomněla na jakoukoli politickou aktivitu, zatímco v roce 1989 šlo o brutální zásah, jenž měl naopak probudit českou veřejnost, aby vstoupila do politického dění. Obojí se v podstatě podařilo a daných cílů bylo dosaženo. Obě události mají navíc ještě něco společného. V obou případech jde o využití studentstva jako nástroje pro ovlivnění široké veřejnosti, což je pochopitelné, protože vysokološkolští studenti jsou vždy vnímáni jako naděje národa a brutální zásah proti nim musí zákonitě vyvolat emotivní reakci veřejnosti. Je pravděpodobné, že aktéři událostí 17. listopadu 1989 počítali s tím, že zásah probudí i vzpomínky na 17. listopad 1939 a reakci veřejnosti ještě umocní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.