Rudolf Kučera: Americké prezidentské volby a jejich mezinárodní důsledky

01.07.2012 17:49 | Zprávy

Jsme pohlceni událostmi v Evropské unii, stále novými koly jednání o řešení dluhové krize a trochu zapomínáme, že na konci tohoto roku proběhnou ve Spojených státech prezidentské volby.

Rudolf Kučera: Americké prezidentské volby a jejich mezinárodní důsledky
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Jsou to v Americe nejdůležitější volby, protože tam existuje prezidentský systém, jenž staví na čelo výkonné moci jednoho člověka, přičemž celá vláda je jeho administrativou.

A samozřejmě je klíčovou otázkou doslova pro celý svět, kdo bude novým či staronovým prezidentem Spojených států.

Z hlediska vztahů mezi tradičními rivaly z dob studené války je situace taková, že Ruská federace si znovu do čela postavila prezidenta, jenž má největší zkušenosti z mezinárodní politiky a požívá na mezinárodním poli velký respekt. Když by chtěly mít Spojené státy silného, ale i takticky schopného partnera ruskému prezidentovi Putinovi, měly by patrně zvolit znovu Baracka Obamu. Pokud by se chtěly vrátit k jistému konfrontačnímu kurzu vůči Rusku, zvolí si Mitta Romneyho.

Co se týká Evropské unie, je situace mnohem složitější. Po zvolení nového francouzského prezidenta Hollanda se zde situace poměrně dramaticky komplikuje. Tandem Merkelová-Sarkozy, jenž více méně konsensuálně určoval evropskou politiku, je minulostí a nový francouzský prezident jde pomalu, ale jistě do konfrontace s německou kancléřkou. Jejich představy o řešení evropské krize jsou v podstatě odlišné, kancléřka chce nadále šetřit a prezident jako pravý socialistický politik, chce navyšovat státní výdaje, především ovšem na celoevropské úrovni. Důležitý rozdíl je také v pojetí státu a výkladu toho, co má stát v takových krizových situacích dělat. Kancléřka reprezentuje v Evropě pravicovou koncepci sociálně-tržní ekonomiky s omezeným vlivem státu, prezident Holland socialistickou koncepci, očekávající stále větší zásahy státu.

Bude-li tedy zvolen Romney, protiklad mezi Spojenými státy a Evropou se prohloubí, bude-li podruhé zvolen Obama, najde pravděpodobně víc společných rysů s francouzským prezidentem než doposud s kancléřkou Merkelovou. Obama totiž stále víc kritizuje úspornou politiku Merkelové, protože se obává, že poškodí hospodářské zájmy Ameriky, protože bude brzdit hospodářský růst.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…