Rudolf Mládek: Zřícený stůl demokracie v Evropské unii

17.06.2018 18:06 | Zprávy

Je známo, že klasický princip dělby moci navrhl nejlépe francouzský filosof Montesquieu (1689-1775), a to jako rozdělení na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní, aby se zajistila soudcovská nezávislost a výkonná moc byla omezena zákony, jež si nemůže dávat sama. Ústavy demokratických států tento princip obsahují a praktické formy pak s ohledem na vývoj či tradici států bývají odlišné.

Rudolf Mládek: Zřícený stůl demokracie v Evropské unii
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek

Často je demokracie srovnávána s třínohým stolem. Pokud jedna noha chybí, stůl se kácí, pokud jedna noha je oslabena, stůl má šikmou plochu. Je to dost výstižné.

EU systém

Po nacismu a socialismu nic horšího už „elity Evropy“ nemohly vmyslet. Pokud se tvrdí, že Evropská unie (EU) má deficit demokracie, už to není ani eufemismus, ale naprostá lež. Téměř žádnou demokracii EU nemá. Parlament EU se sice volí, ale poslanci připomínají spíše loutky, než politiky. Důvod je prostý: Evropská komise (EK) je autorem tzv. Sekundárního práva a mezi toto právo patří vydávat nařízení, směrnice, rozhodnutí, doporučení a stanoviska. Vše neodvolatelně závazné pro členské státy EU. Žádný Parlament proto Evropská komise de facto nepotřebuje. A je to tatáž Evropská komise, která se chová jako vláda, neboť se podílí na jednání Evropské unie navenek a spravuje rozpočet EU.

Citujme: „V listopadu 2004 se ujala vlády (!) nová Evropská komise. Komisaři spravují jeden nebo několik resortů běžně označovaných zkratkou DG (V češtině Generální Ředitelství). Generální ředitelství jsou odborné úřady a mají strukturu podobnou ministerstvům (!) a v jejich čele stojí generální ředitelé, kteří jsou kariérními úředníky.“

V nedemokratickém systému EU je moc výkonná a zákonodárná zjevně spojena do jednoho orgánu a to nemá s demokracií vůbec nic společného. Tvrzení o tom, že sekundární právo je Evropskou komisí odpovědně projednáváno s členskými státy je asi tak pravdivé, jako že ekonomičtí migranti přicházející do EU jsou většinou lékaři, inženýři, právníci, fyzici apod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.