Rudolf Polanecký: Ožije na Ukrajině znovu termín "bratrská pomoc"?

04.03.2014 16:42 | Zprávy

Vývoj na Krymu nevěští nic dobrého. Do oblasti míří ruská vojska na "ochranu ruského obyvatelstva".

Rudolf Polanecký: Ožije na Ukrajině znovu termín "bratrská pomoc"?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Masové protesty na Ukrajině

Až doposud jsem se snažil dívat na ukrajinský konflikt zcela nestranně. To, co se odehrálo v Kyjevě je vnitřní záležitostí Ukrajiny a pokud dokáží čtvrt roku demonstrovat desetitisíce až statisíce Ukrajinců, pak je to známkou, že očividně není spokojeno se svou vládou.

Mezi každým davem se najdou militantní a agresivní skupiny. Nejinak tomu bylo i na Majdanu. Házení kamení a Molotovových koktejlů stejně jako útoky tyčemi není zrovna nic mírumilovného, ale na druhou stranu střílet začala policie. Na které straně byl první mrtvý se dnes už asi těžko zjistí.

Jenže svržení vlády a prezidenta, jmenování nových, dočasných představitelů do předčasných voleb není nic proti tomu, co se dnes děje v autonomní republice Krym. V reakci na svržení prezidenta se objevily "zvací dopisy" etnických Rusů adresované Kremlu a žádaly ochranu před genocidou ze strany Ukrajinců.

Nevšiml jsem si, že by kterýkoli Ukrajinec chtěl lynčovat nebo vraždit Rusy na Krymu. Spíše jde jen o to, že se tamní Rusové chtějí připojit k Rusku. Trocha historie nikoho nezabije. V roce 1243 ovládli Krym Tataři a až do roku 1783, tedy dlouhých 540 let patřilo území Osmanské říši.

V roce 1783 připojila Kateřina Veliká Krym k Ruské říši. Krym byl v roce 1921 v průběhu občanské války připojen k Ruské SFSR přičemž fungoval jako samostatná Krymská autonomní SSR. Až v roce 1944 byli na rokzkaz Stalina z území násilně deportováni Krymští Tataři, původní obyvatelstvo. Totéž se týkalo i Řeků, Arménů a Bulharů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: eportal.parlamentnilisty.cz

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, kter…