Důvodem jsou uniklé odposlechy Mazánka a Kolibříka, Janouška a Béma. Odposlech ukazuje jakým způsobem funguje napojení kmotrů na politiku. Bém se domníval, že Janouška úkoluje a ve skutečnosti tomu bylo naopak. Pokud se oběma protagonistům podaří prokázat trestná činnost, ať jsou právem odouzeni.
Jenže zde máme ještě jeden problém. Spousta lidí se rozčiluje, že zatímco Janoušek s Bémem jsou v klidu, jsou prý zavírání "novodobí disidenti, kteří by zasloužili vyznamenat". Těmi disidenty jsou myšleni Bárta a Petržílek. Dále následuje vlna rozhořčení, jak to, že BIS nekonala.
Zkusme se podívat na tento problém chladnou hlavou. Dohadování Janouška s Bémem zcela určitě není košer. Domnívám se, že jejich rozhovor vykazuje známky trestné činnosti, minimálně ovlivňování výběrových řízení a tak podobně. Údajně je celá věc v šetření, nicméně nesmíme zapomínat, že odposlech je z roku 2007.
Na trestné činy se vztahuje různá promlčecí lhůta a jedna z nich je pětiletá. Pokud by tedy účastníkům hovoru hrozil přiměřeně vysoký trest, pak je jejich skutek už promlčen a tím pádem jsou za toto konání nepostihnutelní.
Odposlech pořídila v roce 2007 BIS v rámci monitorování pana Janouška a jeho aktivit, především s kým je v kontaktu. A zde se dostáváme k hlavnímu jádru věci. BIS je výlučně zpravodajskou organizací. Úkolem BIS není shromažďovat důkazy umožňující někoho zatknout. Její materiály jsou tajné, na základě těchto materiálů provádí analýzu a vyhodnocuje bezpečnostní rizika státu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: eportal.parlamentnilisty.cz