Severní energetická: Greenpeace způsobili v Elektrárně Chvaletice škodu za miliony a nově útočí už i na Facebook

06.10.2016 19:54

Aktivisté z Greenpeace se po vniknutí do Elektrárny Chvaletice a poškození jejího majetku pokusili ještě o kyberšikanu a v návaznosti zaútočili i na největší světovou sociální síť Facebook.

Severní energetická: Greenpeace způsobili v Elektrárně Chvaletice škodu za miliony a nově útočí už i na Facebook
Foto: sev-en.cz
Popisek: Elektrárna Chvaletice

Po krátkodobém zablokování profilu dezorientovaná nátlaková organizace obvinila z cenzury Internetu Severní energetickou. Ve skutečnosti však její účet zablokoval Facebook z důvodu porušení zásad komunity. Zde je oficiální vyjádření sociální sítě: „Odebrali jsme vámi nahlášený obsah (fotka). Zkontrolovali jsme fotku, kterou jste nahlásili (důvod: za obtěžování). Protože porušuje naše Zásady komunity, odebrali jsme ji. Děkujeme za nahlášení. Uživateli Greenpeace Česká republika jsme dali vědět, že jsme jeho fotku odebrali, ale ne to, kdo ji nahlásil.“

Greenpeace na sociální síti začali zveřejňovat osobní údaje a fotografie jednoho z PR specialistů Severní energetické. Facebook toto počínání správně vyhodnotil jako obtěžování, materiál stáhnul a krátkodobě pozastavil profil organizace. Zároveň dle oficiálního vyjádření informoval uživatele Greenpeace Česká republika o této skutečnosti, dezinterpretace tedy byla záměrná. Sociální síť Facebook umožňuje nahlásit nevhodný obsah z důvodu obtěžování a velmi přísně vyhodnocuje všechny případy tohoto jednání. Uživatelé této sítě již z podstaty nemohou aplikovat cenzuru na jiné uživatele, protože o tom, co je nevhodné, rozhoduje pouze Facebook. Greenpeace tedy ve skutečnosti neobviňují z cenzury Severní energetickou, ale společnost Facebook.

Podle dostupných informací celá kauza vznikla kvůli mizivému dosahu celé akce, která spočívala v obsazení chladicí věže Elektrárny Chvaletice. Tímto způsobem chtěli aktivisté vyjádřit nesouhlas se snížením emisí v rámci probíhající modernizace elektrárny za 3 miliardy korun. Organizace, která se zaklíná ochranou přírody, tak v podstatě protestuje proti zlepšení životního prostředí v Pardubickém kraji. Slabý dosah kampaně nevytrhla ani masivní agitační akce v podobě hromadného mailu na všechny členy Greenpeace, v němž byli adresáti vyzváni k aktivitě na sociálních sítích a k hlasování v anketě o doplnění nadpisu na chladicí věži elektrárny. V tomto kontextu lze pokus o kyberšikanu a následnou dezinterpretaci rozhodnutí Facebooku vnímat jako zoufalý pokus dát kampani alespoň nějaké téma.

„Dosud zjištěné škody jako je rozstříhání plotu, vrtání do pláště chladicí věže a další postupně vyčíslujeme. I pokud aktivisté nepoškodili ochranný nátěr věže, jak uvádí posudek Greenpeace, jedná se o škodu v řádu milionů korun. Je-li však plášť poškozen, vyšplhá se na desítky milionů,“ řekla tisková mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…